Марбург вируси сабаб Ўзбекистонда назорат кучайтирилмоқда — СЕС
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Африка қитъасидаги Руанда давлатида Марбург номли янги вирус тарқалганини билдирди. Шу пайтга қадар мазкур вирусни юқтирган олти нафар одам ҳалок бўлган. Шу сабабли Ўзбекистон чегараларида ҳам назорат кучайтирилмоқда. Бу ҳақда Санитария-эпидемиология қўмитаси ахборот хизмати маълум қилди
Унда қайд этилишича, 28 сентябрда Руанда давлатидаги 30 та округнинг еттитасида 26 нафар фуқаро Марбург вирусига чалинган.
Шулардан 6 нафари касалликдан вафот этган. ЖССТ ушбу эпидемия хавфини миллий ва минтақавий даражада юқори ва бутун дунё даражасида паст деб баҳоламоқда.
"Марбург вируси орқали инсонларда кузатиладиган касаллик аломатларини, билдирилаётган иситмасини олдини олиш мақсадида Ўзбекистонда ҳам давлат чегарасини кесиб ўтиш жойларида фаолият юритаётган санитария назорат пунктларининг (CНП) ҳушёрлиги оширилган. Шу ўринда фуқароларимизга жиддий хавотирга ўрин йўқлигини маълум қиламиз", дейилади қўмита хабарида.
Шунингдек, унда инфекция бўйича аҳолининг хабардорлигини ошириш мақсадида аҳоли орасида тушунтириш ва тарғибот ишларини амалга оширилаётгани қайд этилган.