Олимпиада кундалиги: Икки спортчи финал йўлланмасини қўлга киритди
4 август куни Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон делегациясидан фақат икки нафар спортчи медаллар учун курашди. Уларнинг ҳар иккиси ҳам бокс мусобақаларида финал йўлланмасини қўлга киритди.
Дастлаб енгил вазнда финал йўлланмаси учун рингга бир неча карра Осиё ҳамда жаҳон чемпиони, Рио Олимпиадаси ғолиби Ҳасанбой Дўсматов Кабо-Верде вакили Даниэль де Пина билан жанг олиб борди. Бироз қийин кечган баҳсда Ҳасанбой Дўсматов баллар ҳисобига рақибини мағлуб этиб, финал йўлланмасини қўлга киритди. Финалда унга мезбон спортчи Биллаль Беннама рақиб бўлади.
Кейинги жангда эса финал йўлланмасини қўлга киритиш учун иқтидорли боксчи Лазизбек Муллажонов ва Тожикистон вакили Давлат Болтаев рингга кўтарилди. Муросасиз кечган жангда ҳакамлар 3:2 ҳисобида беллашувни ўзбекистонлик боксчи фойдасига ҳал қилди. Лазизбек Муллажоновнинг финал жанги 10 август куни келиб чиқиши асли кубалик бўлган, ҳозирда Озарбайжон шарафини ҳимоя қилиб келаётган Лорен Берто Альфонсо Домингуэзга қарши бўлиб ўтади.
Маълумот учун, бугун юнон-рум кураши бўйича -60 кг вазн тоифасида Ислом Баҳромов ўз юришини бошлайди. Париж-2024 Олимпиадасида ўзбекистонлик спортчилар ҳозирча учта медаль жамғарган ҳолда умумий рейтингда 31-ўринда кетмоқда. АҚШ делегацияси жами 71 та медаль билан ҳамон етакчиликни сақлаб турибди.