Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш учун янги жамғарма ташкил этилади
Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилади. Бу ҳақда жорий йилнинг 14 февраль куни қабул қилинган "Ёшлар тадбиркорлигини ҳамда уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган бизнес лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Президент қарорида маълум қилинди.
Қарорга кўра, ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси негизида Ёшлар ишлари агентлиги ҳузурида Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилади.
Жамғарма маблағлари белгиланган манбалар ҳисобидан 100 миллион АҚШ доллари эквивалентига тенг суммага етказилади.
Жамғарма кўмагида камида 50 минг нафар ёшларнинг бандлигини таъминлаш ва тадбиркорликка жалб қилиш унинг фаолиятининг асосий самарадорлик кўрсаткичи ҳисобланади.
Шунингдек, белгиланган дарё, канал ва соҳил бўйларида хизмат кўрсатиш, кўнгилочар ва дам олиш масканларини ташкил этиш бўйича бизнес лойиҳаларни жойлаштириш учун ўрнатилган тартибда электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш орқали ер участкалари ажратилади.
Бундан ташқари, Ёшлар ишлари агентлигининг Жамғармага ажратиладиган маблағлари ҳисобидан Жамғарма ҳузурида устав фонди 10 миллион АҚШ доллари эквивалентига тенг бўлган ёшларнинг истиқболли стартап лойиҳаларини молиялаштирадиган венчур жамғарма ташкил этилади.
Ўзбекистонда саратонга чалинганлар сони ортиб бормоқда
Ўзбекистонда 100 мингга яқин саратон бемори бор. 2022 йилда мамлакатда 35 900 та янги саратон ҳолати аниқланган бўлиб, уларнинг 55 фоизи аёллар ҳиссасига тўғри келади. Энг кўп учрайдиган турлар — кўкрак ва бачадон бўйни саратони.
Ўзбекистонда 2026–2027 йилларда 2,8 минг аёл тадбиркорликка ўргатилади
Ўзбекистонда аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш дастури ишга туширилмоқда. Минглаб аёллар ккасбга ўқитилади, молиялаштириш имкониятига эга бўлади ва ўз лойиҳаларини амалга оширишда кўмак олади.