Ўзбекистонда 2026–2027 йилларда 2,8 минг аёл тадбиркорликка ўргатилади
Ўзбекистонда аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш дастури ишга туширилмоқда. Минглаб аёллар ккасбга ўқитилади, молиялаштириш имкониятига эга бўлади ва ўз лойиҳаларини амалга оширишда кўмак олади.
Президентнинг ПФ-176-сон фармони билан тадбиркорлик субъектларини янгича ёндашувлар асосида қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари белгиланди.
2026 йил 1 январдан савдо айланмаси 1 миллиард сўмгача бўлган якка тартибдаги тадбиркорлар ва ўзини ўзи банд қилган шахслар учун айланмадан олинадиган солиқ ставкаси 1 фоиз миқдорида белгиланади. Бу ҳақда президент қарори имзоланди.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши, Тоғ-конь саноати ва геология, Олий таълим, фан ва инновациялар, Энергетика вазирликлари ва уларнинг тизим ташкилотлари ўрганилганда 160 нафар бошқарув ходими 170 та тадбиркорлик субъектида таъсисчилик асосида фаолият юритиб келаётгани аниқланди. Бу ҳақда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ахборот хизмати маълум қилди.