Janubiy Koreyaga yangi prezident saylandi
Жанубий Кореяга янги президент сайланди
Кеча, 4 июнь куни Жанубий Кореяда муддатидан олдин мамлакат президентлигига сайлов ўтказилди. Унда Демократик партия номзоди Ли Чже Мён собиқ, импичментга учраган президент  Юн Сок Ёл сиёсатига қарши курашиб, президентлик сайловида ғалаба қозонди. Бу ҳақда "Yonhap" ахборот агентлиги хабар қилди.
Germaniyadagi saylovda konservatorlar ustun keldi
Германияда Бундестаг (Федерал парламентининг пастки палатаси)га бўлиб ўтган навбатдан ташқаридаги сайловда Фридрих Мерц бошчилигидаги ХДИ/ХСИ блоки 28,6 фоиз овоз тўплаб, пешқадамликни қўлга киритди. Иккинчи ўринни 20,8 фоиз билан ГуМ, учинчи ўринни эса 16,4 фоиз билан ГСДП банд қилган. Парламентга "Яшиллар" ва "Чап партия" ҳам кирган. Бу ҳақда мамлакат Федерал сайлов комиссиясига таянган ҳолда, "Deutsche Welle" нашри хабар берди.
Trampga yana suiqasd uyushtirilishi mumkin — OAV
Америкалик журналист собиқ президент Дональд Трампга нисбатан яна бир суиқасд режалаштирилганини айтмоқда.
Eronda 14-prezidentlik saylovlarida ovoz berish yakunlandi
Бу ҳақда мамлакат сайлов штабининг расмий вакили Моҳсен Эслами ИРИБ телеканалининг жонли эфирида маълум қилди.
31-март куни бўлиб ўтган маҳаллий сайловларда Туркиянинг мухолифатдаги "Республика Халқ" партияси сўнгги 20 йил ичида илк бор ҳукмрон партияни мағлуб этди.
Россиядаги президентлик сайловларида бюллетенларнинг 99,70 фоизи ҳисоблаб чиқилди, Путин 87,31 фоиз овоз билан етакчилик қилмоқда.