Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Европа минтақасида қизамиққа чалиниш ҳолатлари рекорд даражага етганини маълум қилди.
Diqqat: Qizamiq avj olmoqda!
Янги тақдим этилган ҳисоботга кўра, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақавий бюросига аъзо мамлакатларда ўтган йили қизамиққа чалиниш билан боғлиқ 127 мингдан зиёд ҳолат қайд этилган.
Хавотирли жиҳати, бу — 2023 йилга нисбатан икки баравар кўп ҳамда 1997 йилдан бери рўйхатга олинган энг юқори кўрсаткичдир.
ЖССТ ва ЮНИCЕФнинг бу борадаги таҳлилида келтирилишича, Европа ҳамда Марказий Осиёнинг 53 давлатини ўз ичига олган минтақада қизамиқ ташхиси қўйилган беморларнинг 40 фоиздан ортиғини беш ёшгача бўлган болалар ташкил қилади.
Ўсиш суръатлари коронавирус пандемияси даврида эмлаш қамрови пасайиши билан боғлиқ. Аммо экспертлар ҳали-ҳануз бир қатор мамлакатларда вакциналар қабул қилиш кўрсаткичи пандемиядан олдинги даражага қайтмаганидан хавотирда. Бу эса эпидемия хавфини оширмоқда.
Шундан келиб чиқиб, ЮНИCЕФ ва ЖССТ қизамиқ эпидемияси фаол бўлган мамлакатлар ҳукуматларини зудлик билан касалланиш ҳолатларини аниқлаш ва эмлаш кампанияларини кучайтиришга чақирмоқда.