Ўзбекистон Марказий Осиёда мудофаа харажатлари бўйича етакчилик қилмоқда
2024 йилда Марказий Осиё давлатлари орасида мудофаа тизимига энг кўп маблағ ажратган мамлакат Ўзбекистон бўлгани маълум қилинди. Бу ҳақда "Global Firepower"га таянган ҳолда "Ranking.kz" хабар берди.
"Global Firepowe"нинг 2025 йилги ҳисоботига кўра, Ўзбекистон 2024 йилда мудофаа тизимига маблағ ажратиш бўйича 2,8 миллиард АҚШ доллари билан Марказий Осиё мамлакатлари орасида биринчи ўринни эгаллаган.
Қозоғистон 2 миллиард АҚШ доллари кўрсаткич билан Марказий Осиё давлатлари орасида Ўзбекистондан кейинги ўринда қайд этилган. Қолган давлатлар —Туркманистон 1,1 млрд АҚШ доллари, Тожикистон 446 млн АҚШ доллари ҳамда Қирғизистон 221,8 млн АҚШ доллари мудофаа тизими учун сарфлаган.
Халқаро стратегик тадқиқотлар институти (IISS) маълумотларига кўра, дунёдаги барча мамлакатларнинг мудофаа харажатлари 2024 йил давомида 2,24 триллион АҚШ долларидан ошган. Бу 2023 йилда 2,46 триллион АҚШ доллари ҳажмида бўлган.