Сурхондарёда супургилар дастасида яширилган 612 кг "гашиш" гиёҳвандлик воситасини олиб киришга уринганлар қўлга олинди. Бу ҳақда Божхона қўмитаси ахборот хизмати хабар берди.
Oʻzbekistonga yarim tonnadan ortiq "gashish" olib kirmoqchi boʻlganlar ushlandi
Жорий йилнинг 9 февраль куни Сурхондарё вилояти божхона бошқармасининг "Айритом" чегара божхона пости орқали Республика ҳудудидан транзит тарзида ўтиш учун кириб келган юк автотранспорт воситасини белгиланган технологик схема асосида божхона ва чегара назоратидан ўтказиш жараёнида мазкур автотранспорт воситасига ортилган 13,5 тонна оғирликдаги супурги ходимларнинг диққатини тортган.
Шундан сўнг мазкур автотранспорт воситаси "Айритом" чегара божхона постига туташ ҳудуддаги "Термиз" ташқи иқтисодий фаолият божхона пости тасарруфидаги божхона омборига келтирилиб, ундаги товарлар тўлиқ божхона кўригидан ўтказилган.
Аниқланишича, юк автотранспорт воситасига 180 та қопда супурги жўхориси ўсимлигидан тайёрланган 22 минг 500 дона хўжалик супургиси ортилган.
"Мазкур супургиларни кўздан кечириш давомида 2986 дона супургиларнинг дастаклари орасига айнан супурги рангига мос равишда — сариқ рангдаги скотч билан ўралган ўртача 25 см узунликдаги полиэтилен ўрамлар моҳирлик билан яширилгани фош бўлди", дейилади хабарда.
Ушбу ўрамлар белгиланган тартибда ва холислар иштирокида очиб кўрилганида, уларнинг ичига ўртача 200 гр оғирликдаги, ўткир ҳидли, тўқ жигаррангли гиёҳвандлик воситаси эканлиги маълум бўлган.
Мазкур ҳолатда 2986 дона супурги дастакларидан ажратиб олинган ўрамлардаги модда дастлабки тезкор таҳлил натижаларига кўра "гашиш" гиёҳвандлик воситаси бўлиб, уларнинг умумий оғирлиги 612 кг.ни ташкил қилган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, мазкур гиёҳвандлик воситасининг қора бозорлардаги нархи тахминан 16,5 млн АҚШ долларидан ошади. Ҳозирда ҳолат юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Сурхондарёда шифокор ва беморни калтаклаган “Alfa” жиноий гуруҳи аъзолари қўлга олинди
Сурхондарё вилоятида шифохонада шифокор ва беморни калтаклаш билан боғлиқ ҳодиса юзасидан “Alfa” деб аталган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилди.
Ўзбекистонда тақиқланган ва чеклов қўйилган товарлар рўйхати очиқланади
Ўзбекистон ҳудудига олиб кириш, олиб чиқиш ва транзит орқали ўтказиш тақиқланган товарлар бўйича ягона электрон очиқ реестр жорий этилади. Янги тизим ҳар бир фуқаро ва тадбиркор учун очиқ тарзда мавжуд бўлади.
Сурхондарёга ёз қайтмоқда: Ўзбекистонда ҳафталик об-ҳаво
Ўзгидромет маълумотларига кўра, бу ҳафта душанбадан шанба кунга қадар ҳаво жуда иссиқ ва қуруқ бўлади. Сурхондарё вилоятида душанба ва сешанба кунлари ҳаво ҳарорати +34 даражагача кўтарилиши мумкин.
"iPhone 17" олиб кирмоқчисизми? Божхонада янги қоидалар кучга кирди
Мобил қурилманинг божхона қиймати чек, квитанция ёки бошқа тижорат ҳужжатларида кўрсатилган нархлардан келиб чиқиб белгиланади.
Чет элдан олиб келинган дорилар таркибида хавфли моддалар аниқланди
Наманган вилояти божхона бошқармасининг “Учқўрғон” чегара божхона пости орқали бошқа ном остида хавфли моддалар олиб ўтилишининг олди олинди.
Сурхондарёда 15 ёшли қизга уйланган эркак ва никоҳ ўқиган шахсга жиноят иши очилди
Денов туманида вояга етмаган қизга уйланган йигит ҳамда уларга никоҳ маросимини ўтказган шахсга нисбатан жиноят иши қўзғатилди.