Трамп подкаст бошловчисига катта ҳарбий лавозим берди
АҚШ Президенти Дональд Трамп YouTube платформасида нотўғри маълумот тарқатгани учун блокланган MAGA подкастининг бошловчиси Ден Бонгинони Федерал қидирув бюросининг юқори лавозимига тайинлади. Бу ҳақда Truth Social платформасига таяниб, "Uniled.cом" портали маълум қилди.
Унга кўра, Трамп Бонгинони "Америкага бўлган чексиз муҳаббат ва фидойилик тимсоли" дея таърифлаган. Америкалик сиёсатшунослар ҳам бу тайинлов баҳсли эканлигини айтиб, унинг собиқ Федерал қидирув бюроси ходими бўлганини таъкидламоқда.
Ҳозирда Флоридада яшаётган Ден Бонгино икки йил давомида Нью-Йорк полиция департаментида ишлаган, сўнг 1999 йилдан 2011 йилгача АҚШ Махфий хизматида фаолият юритган. У бу давр мобайнида собиқ АҚШ президентлари Жорж Буш ва Барак Обама хавфсизлик хизматида бўлган.
2012 йилда Сенатга номзоди қўйилган, аммо муваффақиятсизликка учраган Бонгино, 2014 ва 2016 йилларда Мэриленд, Флорида Конгрессига сайланиш учун курашган, бироқ ютқазган.
Шу жараёнда у кескин ўнг қанот шарҳловчиси ва Трамп тарафдорига айланган. У кундалик подкастини ишга тушириб, Fox News телеканалида шанба оқшомига мўлжалланган дастурни олиб борган.