Ayrim talabalar soxta hujjatlar asosida oʻqishga qabul qilinganmi?
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda tarqagan xabarlar yuzasidan rasmiy munosabat bildirdi.https://gov.uz/oz/edu/news/view/74156
31.07.2025, 18:39
Soʻnggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda ayrim talabalarning soxta hujjatlar asosida oliy taʼlim tashkilotlariga qabul qilingani haqidagi xabarlar muhokamalarga sabab boʻldi.
Taʼkidlash joizki, HEMIS tizimi orqali har bir talabaning qabul qilinishi, oʻqiyotgan yoʻnalishi va kursi aniq qayd etiladi. Xorijdan oʻqishini koʻchirishda esa faqat rasmiy hujjatlar asosida, oʻquv rejalari solishtirilib, rektor buyrugʻi bilan qabul amalga oshiriladi. Bu jarayon elektron tizimda toʻliq va shaffof yuritiladi, asossiz maʼlumotlar kiritilmaydi.
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi mazkur masala yuzasidan tekshiruv olib bormoqda. Agar qonunbuzarlik holatlari aniqlansa, belgilangan tartibda huquqiy baho berilib, jamoatchilikka rasmiy axborot taqdim etiladi.