Toshkentdagi maktablarda yuqumli virus tarqaldi
Toshkent shahridagi ikkita maktabda virusli gepatit bilan kasallanish holatlari aniqlandi. Bu haqda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat osoyishtaligi qoʻmitasining Toshkent shahar bosh boshqarmasi axborot xizmati maʼlum qildi.
Qayd etilishicha, "Sanepidqoʻm"ning Mirobod tumani boʻlimi mutaxassislari tomonidan 214- va 65-maktablarda virusli gepatit kasalligi aniqlangani sababli u yerda epidemiologik tekshirish va sanitariya nazorati oʻtkazilgan.
Tekshiruv davomida oʻqituvchilar, oʻquvchilar va ishchi xodimlarning oʻz vaqtida tibbiy koʻrikdan oʻtganlik xulosalari, shaxsiy gigiyena qoidalariga rioya qilish tartibi, maktab binosi va sinfxonalarda joriy tozalik ishlarining olib borilishi, jihozlarning sozligi, isitish tizimlari yoqilib foydalanishga topshirilgani hamda hojatxonalarda gigiyena qoidalariga rioya qilinishi, qoʻl yuvish moslamalari va oqova suv tizimining soz holatdaligi koʻzdan kechirilgan.
Virusli gepatit beshta asosiy turga boʻlinadi. Bular: A, B (sariq), C, D va E. Shulardan Oʻzbekistonda B va C gepatitlari keng tarqalgan. Gepatit B, C virusi qon orqali tarqaladi, yaʼni infeksiyalangan odamlarning qoniga yoki tana suyuqliklariga toʻgʻridan-toʻgʻri aloqada boʻlish orqali yuqadi. Mazkur viruslar surunkali boʻladi va jigar sirrozi yoki jigar saratoniga olib keladi.