Бухорода ўқувчиларнинг ўлимига сабаб бўлган ҳайдовчи 9 йилга қамалди
Бухоро вилояти Когон туманида ичида ўқувчилар бўлган автобус юк машинаси билан тўқнашиши оқибатида 2 нафар ўқувчи вафот этганди. Мазкур ҳолат юзасидан автобус ҳайдовчисига суд ҳукми ўқилди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Обидов маълум қилди.
Buxoroda oʻquvchilarning oʻlimiga sabab boʻlgan haydovchi 9 yilga qamaldi
Қайд этилишича, жорий йилнинг 20 сентябрь куни автобус ҳайдовчисига нисбатан суд ҳукми ўқилган. 33 ёшли судланувчи Отабек Шаропов Жиноят кодекси 266-моддасининг (Транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш одамлар ўлимига сабаб бўлса) 3-қисми "а" бандида назарда тутилган жиноятни содир қилганликда айбли деб топилган. Шароповга нисбатан 9 йиллик қамоқ жазоси белгиланган.
Маълум бўлишича, ҳайдовчи йўлда 50−55 км/соат тезликда чорраҳага яқинлашган вақтида ҳаракат йўналишидаги чорраҳанинг светофори ишламаётганлиги ҳамда "Йўл беринг" белгиси ўрнатилганини кўрган. Бироқ у бунга йўл-ҳаракати қоидасига риоя қилмаган. Оқибатда Чорраҳадан келаётган юк автомашинаси узоқда бўлганлиги сабабли йўлни кесиб ўтишга улгураман деб ўйлаб, автобусни шу тезликда бошқариб бориб, чорраҳага кирган.
Чорраҳадан келаётган юк автомашинаси узоқда бўлганлиги сабабли йўлни кесиб ўтишга улгураман деб ўйлаб, автобусни шу тезликда бошқариб бориб, чорраҳага кирган. Шу вақтда тезликда келаётган юк автомашинаси билан тўқнашган ва йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлган. Судланувчи шахс мажлисда айбига тўлиқ иқрорлиги, бўлиб ўтган ҳолат бўйича чин кўнгилдан пушаймон эканлигини ва марҳумларнинг оила аъзоларидан кечирим сўрашини билдирди.