Бухорода уйда сақланган шер боласи ҳайвонот боғига топширилди
Бухоро вилояти Ромитан туманининг "Қоқиштувон" маҳалласида яшовчи фуқаро ўз хонадонида ёввойи шер боласини ноқонуний равишда сақлаб келаётгани аниқланди. Бу ҳақда вилоят Экология бошқармаси ахборот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, мазкур ҳолат Бухоро вилояти Экология бошқармаси, туман Ички ишлар бўлими ва Миллий гвардия ходимлари томонидан ўрганилган. Текширув натижасида фуқаро тегишли рухсатномасиз ёввойи  асраб келаётгани тасдиқланган.
"Ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 92-прим 1-моддаси 1-қисми асосида ҳуқуқбузарга нисбатан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, иш суд органларига юборилди. Шер боласи эса вақтинчалик ҳайвонот боғига жойлаштирилди. Суд қарори эълон қилинганидан сўнг қўшимча маълумот тақдим этилади", дейилади бошқарма хабарида.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 5 ноябрдаги 736-сонли қарорига мувофиқ, 2025 йил 1 январдан бошлаб жисмоний шахсларга айрим ёввойи ҳайвонларни ярим эркин шароитда, сунъий яратилган яшаш жойларида ёки тутқунликда сақлаш тақиқланган. Шунингдек, ушбу ҳайвонлардан давлат ва кўчма циркларда (чодирларда) томошалар учун фойдаланиш ҳам ман этилган.
Қарорга биноан, тақиқланган ҳайвонлар фақатгина Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг тегишли рухсатномасига эга юридик шахслар томонидан ҳайвонот боғлари, питомниклар (террариум, океанариум ва бошқалар)да сақланиши мумкин.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Қизил китобига киритилган ёввойи ва заҳарли ҳайвонлар махсус питомникларда боқилиши лозим.
Ғиждувон туман судининг архив мудири жиноят ишида судланувчига ёрдам беришни ваъда қилиб, суддаги танишлари орқали энгиллик яратиш ҳамда ҳукмни ўзгартирмаслик эвазига 700 доллар пора талаб қилган. У муқаддам 100 доллар олади.
Бухоро вилояти Пешку туманида яшовчи тадбиркор маҳалла фуқаролар йиғинидаги ҳоким ёрдамчисининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари ҳақида жорий йил 10 сентябр куни ариза билан мурожаат қилган.
Ишчилардан 3 нафарининг жасади «Зарманоқ» маҳалласидаги оқова сувларни узатгич пункти қувуридан топилган. Қолган 2 ишчини қидириш ишлари давом этмоқда.
Бугун, 19 август куни Бухоро шаҳар марказидаги Минораи Калон ёнидаги 2 қаватли ошхонанинг 2-қаватида ёнғин содир бўлди.
Бухорода солиқ инспекторига 400 доллар пора билан қўлга тушди
Бухоро шаҳридаги хусусий корхона — МЧЖ раҳбари 2024 йил ноябрь-декабрь ва 2025 йил январь-февраль ойлари учун айланмадан олинадиган солиқ ва даромад солиқлари бўйича ҳисоботларни ўз вақтида топширмагани сабабли, солиқ инспекцияси томонидан маъмурий жавобгарликка тортилиб, иш Бухоро шаҳар Мажбурий ижро бюросига юборилади.