Март ойида Тошкент шаҳрида уй-жой ижара нархлари пасайди
Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти  мутахассислари 2024-йилнинг март ойида Тошкент шаҳрида таклиф этилган уй-жой ижара нархларини таҳлилий ҳисоботини эълон қилди.
Ҳисоботга кўра Тошкент шаҳрида ижара нархлари пасайишда давом этмоқда. 2024-йил март ойида пойтахтда ўртача таъмирланган туркумдаги хонадонлар ижара нархларида феврал ойига нисбатан ўртача 0.61% га, тўлиқ таъмирланган туркумдаги уй-жойлар ижара нархларида эса ўртача 0.76% га тушиш кузатилди.
Uy bozori. Toshkent, Chilonzor tumani /foto zamin.uz/
Ўртача таъмирланган уй-жой ижараси. 2024-йил март ойида ушбу синфдаги 1 хонали хонадонлар учун таклиф этилган ижара нархлари ўтган феврал ойига нисбатан ўртача 0.6% га пасайиб, $391 ни ташкил этган бўлса, 2 хонали хонадонлар ижара нархлари эса 1.2% га арзонлаб,  ўртача $436 гача тушди. Шунингдек,  ўртача таъмирланган 3 ва 4 хонали уйлар ижара нархлари  мос равишда 0.2% ва 0.4% га пасайиб, ўртача нархлар $513 ва $591 ни ташкил этди.
Ўртача таъмирланган туркумдаги уйлар учун нисбатан арзон ижара нархлари Сергели (1 хонали - $354, 2 хонали - $386 ,3 хонали - $435, 4 хонали - $441), Олмазор (1 хонали - $359, 2 хонали - $414, 3 хонали - $454, 4 хонали - $489) туманларида таклиф этилган бўлса, ушбу туркумдаги энг қиммат ижара нархлари Миробод (1 хонали - $463, 2 хонали - $518, 3 хонали - $620, 4 хонали - $819) ва Шайҳонтоҳур (1 хонали - $437, 2 хонали - $456, 3 хонали - $537, 4 хонали - $624) туманларида кузатилди.
Тўлиқ таъмирланган уйлар ижара нархлари. Март ойида тўлиқ таъмирланган 1 хонали уйлар учун ўртача ижара нархлари $472 ни ташкил этиб, ўтган феврал ойига нисбатан 0.8% га тушган бўлса, 2 хонали уйлар учун ушбу кўрсаткичлар мос равишда $644 ва 1.1% ни ташкил этган. Шунингдек, 3 хонали уйлар учун таклиф этилган ўртача ижара нархларида ($788) ҳам бироз (0,3%) тушиш кузатилди. Шунингдек, тўлиқ таъмирланган 4 хонали уйлар ўртача ижара нархлари ҳам  0.9% тушиб, $909 гача пасайган.
Тўлиқ таъмирланган туркумдаги уйлар учун энг арзон ижара нархлари Сергели (1 хонали - $394, 2 хонали - $449, 3 хонали - $556, 4 хонали - $646) ва Учтепа (1 хонали - $396, 2 хонали - $496, 3 хонали - $622, 4 хонали - $646) туманларида ҳамда ушбу туркумдаги  энг қиммат ижара нархлари Миробод (1 хонали - $567, 2 хонали - $844, 3 хонали - $1024, 4 хонали - $1097) ва Шайхонтоҳур (1 хонали - 556$, 2 хонали - $845, 3 хонали - $1050, 4 хонали - $1024) туманларида кузатилди.
Ижара нархлари тўғрисидаги маълумотлар olx.uz платформасидан веб скрепинг (wеб сcрапинг) усулида тўпланди. Бунда 2024 йил феврал ойи учун 51.5 минг ва март ойи чун 52.2 мингта маълумотлардан фойдаланилди. Иккала давр учун ҳам таҳлил нархлар чегарасининг юқори ва пастги 5% лик квантиллари чиқариб ташлангандан кейин амалга оширилиган.