Ўзбекистон ва Тожикистон ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард АҚШ долларига етказмоқчи
Ўзбекистон ва Тожикистон ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард долларга етказмоқчи. Бу ҳақда Дунё ахборот агентлиги Ўзбекистон президенти матбуот хизматига таяниб хабар берди.
Баёнотда айтилишича, пайшанба куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Президенти Имомали Раҳмоннинг таклифига биноан ушбу мамлакатга давлат ташрифи билан келди.
“Товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ўзаро етказиб бериш турларини кенгайтириш ва трансчегаравий савдо зоналарини тезроқ ишга тушириш орқали амалга оширилади”, — дейилади хабарда.
Бундан ташқари, олий даражадаги музокаралар якунлари бўйича томонлар Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги битимни имзолади.
“Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги тарихий шартноманинг имзоланиши Ўзбекистон-Тожикистон муносабатларида сифат жиҳатидан янги босқичга ўтиш рамзи экани таъкидланди”, — дейилади хабарда.
150 минг киши даромади юқори мамлакатларга юборилиши мўлжалланмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида маҳаллаларда бандликни таъминлаш ва меҳнат миграциясини тартибли ташкил этиш масалалари бўйича йиғилиш ўтказилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Жиззах вилоятига ташриф буюрди
Биринчи манзил Фориш туманидаги “Басалт Узбекистан” кластери бўлди.
Қасим-Жомарт Тоқаев Ўзбекистонга келди
Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев ташриф билан мамлакатимизга келди.Урганч халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни давлатимиз раҳбари кутиб олди.