Ўзбекистон ва Тожикистон ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард АҚШ долларига етказмоқчи
Ўзбекистон ва Тожикистон ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард долларга етказмоқчи. Бу ҳақда Дунё ахборот агентлиги Ўзбекистон президенти матбуот хизматига таяниб хабар берди.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Imomali Rahmon
Баёнотда айтилишича, пайшанба куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Тожикистон Президенти Имомали Раҳмоннинг таклифига биноан ушбу мамлакатга давлат ташрифи билан келди.
“Товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ўзаро етказиб бериш турларини кенгайтириш ва трансчегаравий савдо зоналарини тезроқ ишга тушириш орқали амалга оширилади”, — дейилади хабарда.
Бундан ташқари, олий даражадаги музокаралар якунлари бўйича томонлар Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги битимни имзолади.
“Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги тарихий шартноманинг имзоланиши Ўзбекистон-Тожикистон муносабатларида сифат жиҳатидан янги босқичга ўтиш рамзи экани таъкидланди”, — дейилади хабарда.