Бу Вазирлар Маҳкамасининг 2026 йил 19 февралдаги №69-сон қарори билан белгиланди.
Янги тартибга кўра, ипотека кредити бўйича бошланғич бадалнинг 25 фоизи субсидия қилинади, шунингдек кредит фоизларининг бир қисми қоплаб берилади.
Субсидия Қорақалпоғистон Республикаси, барча вилоятлар ва Тошкент шаҳрида уй-жой сотиб олиш учун амал қилади.
Аризалар электрон шаклда Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали қабул қилинади. Ҳеч қандай қўшимча ҳужжатлар талаб этилмайди.
Ижтимоий мезонлар асосида баҳолаш ўтказилгандан сўнг, ариза натижаси икки иш куни ичида эълон қилинади. Субсидия бошланғич тўлов сифатида ишлатилиши учун тўғридан-тўғри ариза берувчининг банк ҳисоб рақамига ўтказилади.
Субсидиялар фақат бирламчи уй-жой бозоридаги хонадонлар учун ажратилади ва бир оилага (эр ва хотинга) фақат бир марта берилади. Агар субсидия 30 кун ичида ишлатилмаса, маблағлар давлат бюджетига қайтарилади.
Аризалар ёлғон маълумотларга асосланган бўлса ёки ариза берувчи аввал бошқа дастурдан фойдаланган бўлса, рад этилади.  Агар ипотека бекор қилинса ёки уй гаровдан сотилса, давлат томонидан тақдим этилган сумма тўлиқлигича бюджетга қайтарилиши керак.
Ушбу қарор кўп йиллик тажрибага эга ўқитувчиларни қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Ҳукумат қарори билан “Ёшларнинг ўқув марказларида хорижий тилларни ўқиш харажатлари бир қисми учун субсидия ажратиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Субсидияни “Солиқ” мобил иловаси "Кешбэк ва имтиёзлар" хизматининг “Қуёшли хонадон” бўлимидаги “Картага пул ўтказиш” ойнаси орқали банк картасига ўтказиб олиш мумкин.2025 йилнинг январ-июн ойларида 28 538 нафар жисмоний шахс электр тармоқларига ўтказилган қуёш энергияси учун 63 млрд 498 млн сўм давлат бюджетидан субсидия олди.
Субсидиялар ажратиш юзасидан аризалар тасдиқланган 2024 йилнинг 15 майидан 1 ноябрига қадар қабул қилинади.
2023 йилда ажратилган  субсидиялар миқдори бошқа йилларга нисбатан рекорд даражада ошиб, 2021 йилга нисбатан 5,2 баробарга, 2022 йилга нисбатан 2,4 баробарга кўпайган.