Бу ҳақда Президент фармони билан тасдиқланган ҳужжатда белгиланган.
Унга кўра, Андижон–Қўнғирот, Тошкент–Термиз, Самарқанд–Шаҳрисабз ҳамда Олот–Сариосиё йўналишларини қамраб олган, умумий узунлиги 4 минг километр бўлган магистрал йўллар босқичма-босқич реконструкция қилиниб, замонавий автобанларга айлантирилади.
Шунингдек, 2026–2030 йилларда умумий фойдаланишдаги автомобил йўлларини қуриш ва реконструкция қилиш дастури 2026 йил 1 мартга қадар ишлаб чиқилиши лозим. Йил якунига қадар эса магистрал йўлларни халқаро стандартларга мослаштириш бўйича лойиҳа ҳужжатлари тайёрланади.
Эслатиб ўтамиз, мазкур ташаббус ҳақида Президент Шавкат Мирзиёев 2025 йил охирида парламентга йўллаган мурожаатида маълум қилган эди.
2026 йилга келиб маркетинг ёрдамчи функция эмас, балки бизнесни стратегик бошқариш элементига айланмоқда. Уни фақат реклама сифатида қабул қилаётган компаниялар самарадорлик пасайиши ва харажатлар ошишига дуч келмоқда.
Тошкентда йўл ҳаракатини бошқариш бўйича янги марказ иш бошлайди
Тошкент шаҳрида йўл ҳаракатини бошқариш ва тирбандликларни камайтириш мақсадида янги Йўл ҳаракатини ташкил этиш маркази ташкил этилади. Шунингдек, пойтахт инфратузилмасини ривожлантириш доирасида Хитой банкдан 271 млн доллар кредит жалб қилиниб, 2030 йилгача 150 минг ўринли тўхташ жойлари барпо этилиб, Тошкент метрополитени узунлиги 103 километргача етказилади ҳамда пиёдалар ва велосипед йўлаклари кенгайтирилади.