Саудия Арабистони иккита янги алкогол дўконини очади — Reuters
Дўконлардан бири Даҳрон шаҳридаги Saudi Aramco ҳимояланган мажмуасида жойлашади ва фақат мусулмон бўлмаган хорижий ходимларга хизмат кўрсатади. Иккинчиси эса Жидда шаҳрида аккредитациядан ўтган дипломатлар учун очилади. Эслатиб ўтамиз, Саудияда мусулмонларга алкогол сотиш, сақлаш ва истеъмол қилиш 1952 йилдаги оммавий можародан сўнг тўлиқ тақиқланган.
Саудия Арабистони мамлакатдаги кўп йиллик тўлиқ тақиқ тизимини босқичма-босқич юмшатиш доирасида икки янги алкогол дўконини очишни режалаштирмоқда.
Ҳар икки дўкон 2026 йилда иш бошлаши кутилмоқда ва уларда қатъий назорат ўрнатилади. Бу тизим 2024 йил бошида Ар-Риёддаги дипломатик кварталда очилган махсус дўкон амалиёти билан бир хил тартибда бўлади. У ерда ҳам алкогол фақат мусулмон бўлмаган дипломатлар ва махсус мақомга эга оз сонли хорижликларга сотилади.
Reuters таъкидлашича, янги дўконлар Саудия Арабистони фуқаролари учун мўлжалланмаган бўлиб, улар ёпиқ мажмуа қоидалари асосида — рўйхатдан ўтиш, квоталар ва назорат қилинган харидлар орқали фаолият юритади.
Ушбу ислоҳот мамлакат валиаҳд шаҳзодаси Муҳаммад ибн Салмоннинг «Vision 2030» дастури доирасида амалга оширилмоқда. Дастур хорижий инвестицияларни жалб қилиш, малакали экспатлар сонини ошириш ва туризм ҳамда кўнгилочар соҳаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Расмийлар агентликка билдиришича, алкоголга чекланган ва назоратдаги рухсатномани кенгайтиришдан мақсад — ноқонуний савдо ва дипломатик контрабандани камайтиришдир. Шу билан бирга мамлакатда умумий алкоголь тақиқлари сақлаб қолинади.
Саудия Арабистонида мусулмонларга алкогол сотиш, сақлаш ва истеъмол қилиш 1952 йилдаги оммавий можародан сўнг жорий қилинган тўлиқ тақиқ доирасида ман этилади. Қоида шариат қонунларига асосланади ва мамлакат жиноят кодекси бўйича жарима, қамоқ, чет элликлар учун депортация каби жазоларни назарда тутади.
Муҳаммад Абунайян: “Ўз халқини Сиз каби севадиган давлат раҳбарини учратмадим”
Куни кеча Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида Тошкент вилоятида янги халқаро аэропорт қурилишига тамал тоши қўйишга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди. Унда Саудия Арабистонидан ташриф буюрган йирик инвестор – «ACWA Power» компанияси бошқаруви раиси Муҳаммад Абунайян ҳам сўзга чиқиб, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида ўз фикрларини билдирди.
Макка ва Мадинада қушларга дон сочганлар катта миқдорда жаримага тортилади
Макка ва Мадина шаҳарларида зиёратчилар, меҳмонларга кабутарларга дон бериш, маҳаллий аҳолига эса қушлар учун дон сотиш тақиқланди. alwatan.com.sa сайтининг ёзишича, ҳар икки ҳолатда ҳам жарима 1000 риёлни (270 доллар) ташкил этади.
Саудия Арабистонига ўзбекистонликларнинг сафари салкам 50 фоизга ошди
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йилнинг январь-август ойларида жами 165,7 минг нафар Ўзбекистон фуқаролари туристик мақсадларда Саудия Арабистонига сафар қилган.
Саудия Арабистонида мушкул аҳволда қолган бир гуруҳ зиёратчилар Ўзбекистонга қайтарилди
Ўзбекистон Бош консулхонаси кўмагида Саудия Арабистонига Умра амалларини бажариш учун борган ва мушкул аҳволда қолган ватандошларимиз Ўзбекистонга қайтарилди, деб хабар берди "Дунё" АА мухбири.