Shaxmat Olimpiadasida oʻzbekistonliklar Isroilni magʻlub etdi
Бу турда Ўзбекистон эркаклар терма жамоаси исроиллик шахматчиларга қарши дона суриб, 2,5-1,5 ҳисобида ғалаба қозонган бўлса, аёллар терма жамоаси Нидерландия билан 2:2 ҳисобидаги дуранг натижани қайд этди.
Ўзбекистон эркаклар терма жамоасидан Нодирбек Абдусатторов рақиби Максим Родштейнни, Нодирбек Якуббоев рақиби Идо Горштейнни 1:0 ҳисобига енгди. Жавоҳир Синдоров эса рақиби Тамир Набатига имониятни бой берди. Шамсиддин Воҳидов исроиллик Илья Смирин билан дуранг ўйин кўрсатди.
Ўзбекистон аёллар терма жамоасидан Афруза Ҳамдамова рақиби Элине Робертс, Нилуфар Якуббоева рақиби Жаокин Пенг билан кечган ўйин дуранг натижа билан якунланди. Умида Омонова рақиби Мачтелд Ван Форестга имониятни бой берди. Нодира Нодиржонова эса Анна-Мая Казарянни 1:0 га мағлуб этди.
Олтинчи турдан сўнг Ўзбекистон эркаклар терма жамоаси умумжамоа ҳисобида 5-ўринда бормоқда. Аёллар терма жамоаси эса 9 балл тўплаб 170 давлат ичида 15-ўринда бормоқда.
Parij-2024: Olimpiada sarhisobi
Жорий йилнинг 26 июлидан 11 августига қадар давом этган Париж-2024 ёзги Олимпиада ўйинлари ўз ниҳоясига етди. Унда иштирок этган ўзбекистонлик спортчилар янги марраларни қайд этди. Кўплаб муҳокамаларга сабаб бўлган бу галги Олимпиада қайси давлатлар пешқадамлик қилди? Ўзбекистонлик спортчилар қандай натижаларга эришди? Энди уларнинг тақдири нима бўлади? PARADIGMA.UZ жамоаси томонидан тайёрланган қуйидаги мақола орқали барча саволларга жавоб олинг.
Parij–2024: Ispaniya futbol boʻyicha Olimpiada chempioni boʻldi
Париж шаҳрида ташкиллаштирилган ёзги Олимпиада ўйинлари доирасида футбол мусобақасининг финал босқичи бўлиб ўтди. Якуний учрашув Франция ҳамда Испания ўртасида кечган.
Olimpiada kundaligi: Oʻzbekiston hisobiga ikkita oltin medal qoʻshildi
Кеча, 8 август куни бўлиб ўтган Олимпия ўйинлари доирасида Ўзбекистон делегацияси жамғармасига иккита олтин медаль қўшилди. Ўзбекистон ҳозирча 18 ўринни банд қилмоқда.