"Dunyo sadolari" festivaliga 6 mlrd sarflangani ochiqlandi
Joriy yilning 29-31 iyul kunlari Andijon viloyatining Xonobod shahrida boʻlib oʻtgan “Dunyo sadolari” xalqaro milliy estrada sanʼati festivaliga jami 6 milliard soʻm sarflandi. Bu haqda Andijon viloyati hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Maʼlum boʻlishicha, Xonobod shahriga mahalliy va xorijiy tashrif buyuruvchilar soni 2,5 barobarga (2 mln nafar) ortgan. Tadbirkorlik subʼektlarida tushum keskin ortgan. Jumladan, 2024 yilning 7 oyi davomida kirim 48 milliard soʻmni tashkil qilib, (shundan 29-31 iyul kunlari 8,5 milliard soʻmga yetgan) bu esa  oʻtgan yilning mos davriga nisbatan esa 2 barobarga ortgan.
"Bu koʻrsatkichlar Xonobod shahridagi tadbirkorlik subʼektlari va aholining daromadi oshganligini koʻrsatmoqda. Savdo va xizmat koʻrsatish faoliyati bilan shugʻullanuvchi tadbirkorlar soni oʻtgan 2023 yilda 48 tani tashkil etgan.
Bu yil esa xalqaro tadbir davomida doimiy faoliyat olib boruvchi tadbirkorlik faoliyatlari soni 230 taga oshgan hamda 5 barobarga koʻpaygan. Mehmonlarga xizmat koʻrsatuvchi dala hovli va uy mehmonxonalaridagi yotoq joylar soni 1900 tani tashkil qilgan. Ushbu raqam joriy yilda 6 mingdan ortgan",
Shuningdek, aholi daromadlarini oshirish, ish bilan taʼminlash va kam daromadli fuqarolarning daromadini oshirishda “Sayxunobod”, “Uychi” tajribasi asosida 600 dan ortiq xonadonlarda uy-mehmonxonalar tashkil etilgan.