Qarishni sekinlashtirishning yangi usuli maʼlum qilindi
Shveysariya olimlari qarishni sekinlashtirishning yangi usulini aniqladi. Bu haqda Sogʻliqni saqlash vazirligi matbuot xizmati maʼlum qildi.
Qayd etilishicha, Shveysariya olimlari tomonidan "Nature Aging" xalqaro ilmiy jurnalida eʼlon qilingan tadqiqot natijasi keng jamoatchilikda katta qiziqish uygʻotmoqda. Unda insonning qarish jarayonini sekinlashtirishga doir samarali usul haqida soʻz yuritiladi.
Uch yil davom etgan keng qamrovli tadqiqotda 70 va undan katta yoshdagi 2000 nafardan ortiq sogʻlom odamlar ishtirok etgan. Tajriba qatnashchilari ikki guruhga boʻlingan holda, belgilangan muddatda "D" hamda Omega-3 vitaminlarini turli kombinatsiyalarda qabul qilib, jismoniy mashgʻulotlar bilan shugʻullandi.
Eng samarali natija Omega-3 darmondorisini qabul qilgan guruhda qayd etilgan: tegishli tekshiruvlardan soʻng ularda hujayralarning qarishi sezilarli darajada sekinlashgani aniqlangan. Oʻz navbatida, "D" vitamini va jismoniy mashgʻulotlar ham ijobiy natija berishi maʼlum boʻldi.
Olimlarning yakuniy xulosasiga koʻra, Omega-3 va "D" vitaminlari hamda muntazam jismoniy mashqlarni oʻz ichiga olgan kompleks yondashuv insonlarda qarish tezligini 1-4 foizga sekinlashtirishi mumkin.
Chirchiqda siam egizaklari noyob operatsiya orqali ajratib olindi
Chirchiq shahrida joylashgan Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Toshkent viloyati filialida noyob jarrohlik amaliyoti muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
10.10.2025, 09:01
Karimovadan musodara qilingan pullarga 45 ta maktab taʼmirlandimi?
Gulnora Karimovaning pullarini Oʻzbekiston xalqiga qaytarish uchun Oʻzbekiston va Shveysariya oʻrtasida tuzilgan “Ishonch” jamgʻarmasi koʻra, xorijdan qaytgan 20 mln dollar mamlakatdagi 45 ta qishloq maktabini taʼmirlash uchun ajratilganini aytmoqda.