Joriy yilning 10 aprel kuni WhatsApp va NSO Group oʻrtasida boʻlayotgan sud muhokamasida 2019 yilda WhatsAppʼga uyushtirilgan xakerlik hujumlarida mijozlar sifatida Meksika, Saudiya Arabiston va Oʻzbekiston davlatlaringning nomini tilga oldi. Bu haqda Isroilda joylashgan josuslik dasturlarni ishlab chiqaruvchi NSO Group kompaniyasi advokati Jo Akrotirinakis "TechCrunch" nashriga maʼlum qilgan.
Qayd etilishicha, mazkur davlat hukumatlari 2019 yildagi xakerlik kompaniyasi orqali NSO Groupʼning "Pegasus" josuslik dasturi bilan 1200 dan ortiq WhatsApp foydalanuvchilarning maʼlumotlarini noqonuniy kuzatgan.
NSO Group shu vaqtga qadar birinchi marotaba Pegasusdan foydalanayotgan davlatlarning nomini ochiqladi.
WhatApp daʼvosida yozishicha, ilova orqali 100 dan ortiq huquq faollari, jurnalistlar va fuqarolik jamiyati aʼzolariga xakerlik hujumlari uyushtirilgan.
Mazkur roʻyxatda Meksika va Oʻzbekistondan tashqari 51 ta davlat kiritilgan. Bahrayn, Hindiston, Marokash, Ispaniya, Buyuk Britaniya va AQSh davlatlari shu jumlasidandir. Ammo  NSO Group kompaniya huquqshunosi tilgan olgan uch davlatdan biri Saudiya Arabistoni mazkur roʻyxatda mavjud emas.
“Biz kelgusi sud jarayonini kutmoqdamiz, u yerda zararlarni aniqlash va NSOʻga nisbatan WhatsApp hamda odamlarning shaxsiy muloqotini himoya qilish boʻyicha sud qarori chiqarilishi kerak” degan WhatsApp vakili Zeyd Alsava TechCrunch'ga.
Seshanba kuni sudya sudga tayyorgarlik davrida NSO Group taqdim etgan hujjatlarda kamida toʻrtta davlat mijoz sifatida koʻrsatilgan, lekin kompaniya ularni ommaga rasman tasdiqlamaganni aytib bayonet bergan.
“Qaysi NSO mijozlari mazkur hujumlarda javobgar ekanini aniqlashga oid dalillar noaniq. Shu sababli, WhatsApp ushbu mijozlarga nisbatan qaysi tekshiruv tartiblari amalga oshirilganini aniqlash imkoniga ega boʻlmadi. Qolaversa, Pegasusʼdan notoʻgʻri foydalangan mijozlarga doir maʼlumotlar, asosan, OAVda chiqqan xabarlarga tayanadi”, degan sudya.
Koʻp yillar davomida "Citizen Lab" va "Amnesty International" kabi tashkilotlar "Pegasus" dasturi jurnalistlar, muxolifatchilar va inson huquqlari himoyachilarini kuzatish uchun ishlatilgani holatlarini hujjatlashtirib kelgan. Bunday hodisalar Meksika, Vengriya, Ispaniya va BAA kabi mamlakatlarda qayd etilgan.
"TechCrunch" AQShdagi Meksika, Saudiya Arabistoni va Oʻzbekiston elchixonalariga ham izoh soʻrovi bilan murojaat qilgan.
Xitoy Tayvan atrofida harbiy mashgʻulotlar boshladi
Bugun, 2 aprel kuni mintaqada keskinlik kuchayib borayotgan bir vaqtda Xitoy harbiylari Tayvan atrofida otishmalar va harbiy mashgʻulotlar boshladi. Bu haqda “Independet” nashri xabar qildi.