Ish haqi, pensiyalar va nafaqalar inflatsiyadan yuqori daraja oshiriladi
2026-2028 yillarda Oʻzbekistonda ish haqi, pensiya va nafaqalar mamlakatdagi inflatsiyadan yuqori darajada oshirish rejalashtirmoqda. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2026-2028 yillarga moʻljallangan fiskal strategiyasida maʼlum qildi.
Unga koʻra, 2028 yilgacha byudjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiya va nafaqalar miqdori yillik inflatsiya darajasida yuqori darajada oshirish rejalashtirmoqda. Bu chora-tadbirlar “aholining turmush darajasini yuksaltirish, fuqarolarning real daromadlari oʻsishini taʼminlash va ularning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish” maqsadiga qaratilgan.
Shuningdek, Iqtisodiyot va moliya vazirligi Pensiya jamgʻarmasi daromadlari barqarorligini taʼminlash uchun ijtimoiy soliq boʻyicha imtiyozlar berishni kuchaytirmoqchi. Bunda 2028 yilgacha xizmatlar sohasi uchun ijtimoiy soliqning pasaytirilgan stavkasi 1% miqdorida amal qiladi. Imtiyoz faqat 30 yoshgacha boʻlgan xodimlarga, agar ularning ish haqi 3 mln soʻmdan oshsa, tatbiq etiladi.
2025 yilda byudjetdan Pensiya jamgʻarmasiga transfertlar hajmi 20 trln soʻmdan oshishi kutilmoqda. 2028 yilga borib esa bu miqdor 26 trlnga yetadi. Shunday qilib, 2023 yilga nisbatan transferlar deyarli ikki baravar koʻpayadi. Infografikaga koʻra, 2022 yildan boshlab byudjet xodimlarining ish haqi, pensiya va nafaqalar inflyatsiyadan yuqori darajada indeksatsiya qilingan. 1 iyuldan boshlab ijtimoiy toʻlovlar miqdori oʻrtacha 10% ga oshdi, inflyatsiya esa 2025 yil yakuni boʻyicha 8% darajasida prognoz qilinmoqda.
Byudjet xodimlarining ish haqini har 1 foiz punktga oshirish byudjetga 1,67 trln soʻmga tushadi. Pensiyalarning xuddi shunday oʻsishi — 861 mlrd soʻm. Ijtimoiy nafaqa oluvchi oilalar soni 10% ga oshsa, byudjet xarajatlari qariyb 1,6 trln soʻmga koʻpayadi.