Oʻzbekistonga yarim tonnadan ortiq "gashish" olib kirmoqchi boʻlganlar ushlandi
Surxondaryoda supurgilar dastasida yashirilgan 612 kg "gashish" giyohvandlik vositasini olib kirishga uringanlar qoʻlga olindi. Bu haqda Bojxona qoʻmitasi axborot xizmati xabar berdi.
Joriy yilning 9 fevral kuni Surxondaryo viloyati bojxona boshqarmasining "Ayritom" chegara bojxona posti orqali Respublika hududidan tranzit tarzida oʻtish uchun kirib kelgan yuk avtotransport vositasini belgilangan texnologik sxema asosida bojxona va chegara nazoratidan oʻtkazish jarayonida mazkur avtotransport vositasiga ortilgan 13,5 tonna ogʻirlikdagi supurgi xodimlarning diqqatini tortgan.
Shundan soʻng mazkur avtotransport vositasi "Ayritom" chegara bojxona postiga tutash hududdagi "Termiz" tashqi iqtisodiy faoliyat bojxona posti tasarrufidagi bojxona omboriga keltirilib, undagi tovarlar toʻliq bojxona koʻrigidan oʻtkazilgan.
Aniqlanishicha, yuk avtotransport vositasiga 180 ta qopda supurgi joʻxorisi oʻsimligidan tayyorlangan 22 ming 500 dona xoʻjalik supurgisi ortilgan.
"Mazkur supurgilarni koʻzdan kechirish davomida 2986 dona supurgilarning dastaklari orasiga aynan supurgi rangiga mos ravishda — sariq rangdagi skotch bilan oʻralgan oʻrtacha 25 sm uzunlikdagi polietilen oʻramlar mohirlik bilan yashirilgani fosh boʻldi", deyiladi xabarda.
Ushbu oʻramlar belgilangan tartibda va xolislar ishtirokida ochib koʻrilganida, ularning ichiga oʻrtacha 200 gr ogʻirlikdagi, oʻtkir hidli, toʻq jigarrangli giyohvandlik vositasi ekanligi maʼlum boʻlgan.
Mazkur holatda 2986 dona supurgi dastaklaridan ajratib olingan oʻramlardagi modda dastlabki tezkor tahlil natijalariga koʻra "gashish" giyohvandlik vositasi boʻlib, ularning umumiy ogʻirligi 612 kg.ni tashkil qilgan.
Dastlabki hisob-kitoblarga koʻra, mazkur giyohvandlik vositasining qora bozorlardagi narxi taxminan 16,5 mln AQSh dollaridan oshadi. Hozirda holat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davom ettirilmoqda.
Surxondaryoda shifokor va bemorni kaltaklagan “Alfa” jinoiy guruhi aʼzolari qoʻlga olindi
Surxondaryo viloyatida shifoxonada shifokor va bemorni kaltaklash bilan bogʻliq hodisa yuzasidan “Alfa” deb atalgan jinoiy guruh faoliyatiga chek qoʻyildi.