Qashqadaryodan Rossiyaga qadimiy tangalarni olib ketmoqchi boʻlgan fuqaro ushlandi
Qashqadaryo viloyati bojxona postidan Rossiyaga Buxoro amirligi davriga oid qadimiy tangalarni olib chiqmoqchi boʻlgan fuqaro qoʻlga tushdi. Bu haqda Bojxona qoʻmitasining viloyat boshqarmasi axborot xizmati maʼlum qildi
Qayd etilishicha, mazkur shaxs Qarshi aeroportidan Rossiyaning Moskva shahriga "HY-9623" reysi orqali uchib ketishni rejalashtirgan. Fuqaroning yonidagi qoʻl va yuk sumkalari tekshirilganida qadimiy va tarixiy ahamiyatga ega boʻlgan, mamlakat hududidan olib chiqilishi taqiqlangan tangalar topilgan.
Aniqlanishicha, ushbu tangalar metalldan tayyorlangan. Shuningdek, ular 50 yillik tarixga ega. Yuqoridagi shaxsning yonidan esa mazkur tangalardan 116 dona boʻlgan. Soʻng fuqarodan tangalar olib qoʻyilib, Qashqadaryo viloyati tarixi va madaniyati davlat muzeyiga topshirilgan.
"Hozirda holat yuzasidan fuqaroga nisbatan maʼmuriy ish yuritilib, sud organlariga yuborilgan",  deyiladi xabarda.
Qashqadaryoda ichida yoʻlovchilari bo'lgan mashinani tosh bosib qoldi
Kecha, 6 noyabr kuni Qashqadaryo viloyatida togʻ tepaligidan sirpanib tushgan tosh yoʻlda harakatlanib ketayotgan "Cobalt" avtomashinasini bosib qoldi. Bu haqda viloyat Yoʻl harakati xavfsizligi boshqarmasi axborot xizmati maʼlum qildi.