Samarqandda kutubxona yonib ketdi
Kecha, 14 mart kuni Samarqand viloyatidagi kutubxonalardan birida yongʻin yuzaga keldi. Bu haqda viloyat Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi axborot xizmati xabar berdi.
Unga koʻra, viloyat FVBga Samarqand shahar Shohroh Mirzo koʻchasida joylashgan viloyat Maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi tasarrufidagi kutubxonada yongʻin sodir boʻlayotgani haqidagi maʼlumot soat 22:50 da kelib tushgan.
Shunga koʻra, 6 ta yongʻin qutqaruv ekipajlari jalb qilinib, voqea joyiga soat 22:57 da yetib borilgan hamda soat 23:55 da toʻliq bartaraf etilgan. Yongʻin kutubxonaning maʼmuriy binosida sodir boʻlgan sababli kutubxonadagi kitoblarga hech qanday zarar yetmagan.
Yongʻin oqibatida binoning shift va tom qismi qisman yonib zararlangan. Hodisa sabab jabrlangan va halok boʻlganlar yoʻq. Hozirda tergovga qadar tekshirish ishlari olib borilib, yongʻinning kelib chiqish sababi aniqlanmoqda.