Shaharda qadimiy madrasalar va bozorlar yangi madaniy maydonlar bilan yonma-yon joylashgan boʻlib, sayyohlar uchun boy va oʻziga xos muhit yaratadi.
Nashrda Toshkent Markaziy Osiyoning madaniy turizm markaziga aylanib borayotgani qayd etilgan. Yangi «Islom sivilizatsiyasi markazi» majmuasi va «Zamonaviy sanʼat markazi» galereyasi ochilishi shaharni ham qadimiy anʼanalar, ham zamonaviy badiiy hayot bilan tanishish imkonini beruvchi maskanga aylantiradi. Sayyohlar tarixiy yodgorliklarga ekskursiyalar bilan zamonaviy koʻrgazma va tadbirlarga tashrifni birlashtirish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Bugungi kunda Toshkent sayyohlarni nafaqat Oʻzbekistonning goʻzal maskanlariga yoʻnaltiruvchi boshlangʻich nuqta sifatida, balki mustaqil sayyohlik yoʻnalishi sifatida ham jalb qilmoqda. Shahar boy madaniy dastur va Markaziy Osiyo poytaxtining oʻziga xos muhitini taqdim etib, yangi taassurotlar va odatiy boʻlmagan sayohatlarni izlayotganlar uchun albatta borib koʻrishi lozim boʻlgan manzilga aylanmoqda.