Toshkent viloyati tabiatiga qariyb 17 mln soʻmlik zarar yetkazildi
Toshkent viloyati Boʻstonliq tumanida joylashgan oʻrmon xoʻjaligida fuqaro togʻ echkisini noqonuniy ravishda ovlagani aniqlandi. Bu haqda Toshkent viloyati Ekologiya boshqarmasi axborot xizmati maʼlum qildi
Qayd etilishicha, viloyat boshqarma inspektori tomonidan tumandagi "Burchmullo" oʻrmon xoʻjaligining Piskom boʻlimi "Qorongʻu toʻqay" hududi tekshirilgan.
Tadbir davomida 1989 yilda tugʻilgan shaxs tomonidan hech qanday ruxsatnomalarsiz oʻziga tegishli boʻlgan ov quroli yordamida bir bosh togʻ echkisini ovlaganligi aniqlangan.
Huquqbuzar yuqoridagi xatti-harakati bilan "Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʻgʻrisida"gi qonunning tegishli moddalari talablarini buzgan hamda tabiatga 16 mln 875 ming soʻm miqdorida zarar yetkazgan.
Soʻng unga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning 90-moddasi 3-qismiga asosan bayonnoma rasmiylashtirilgan.