Xorazmda 2,9 mlrd soʻmlik dorini uyida saqlayotgan fuqaro ushlandi
Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan Urganch shahrida 2,9 mlrd soʻmlik noqonuniy dori vositalarining aylanmasiga chek qoʻyildi.
17.09.2024, 13:43
Bayon qilinishicha, Davlat xavfsizlik xizmatining Xorazm viloyati boʻyicha boshqarmasi xodimlari tomonidan boshqa huquqni muhofaza qiluvchi idoralar bilan hamkorlikda tezkor tadbir oʻtkazilgan. Tadbir davomida Urganch shahrida istiqomat qiluvchi, 1983 yilda tugʻilgan fuqaro oʻzining yashash xonadonida 64 452 dona dori vositalarini kelgusida sotish maqsadida saqlab kelayotganligi aniqlangan. Mazkur dori vositalarining umumiy qiymati 2 908 608 000 soʻmni tashkil qiladi.
Sogʻliqni saqlash vazirligining "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" DM ekspertiza tekshiruvi xulosasiga koʻra, ushbu dori vositalarining ayrim turlariga nisbatan muvofiqlik sertifikatlari rasmiylashtirilmaganligi, ayrimlari esa sifatsiz va yaroqsiz holatda ekanligi maʼlum boʻlgan.
Hozirda holat yuzasidan mazkur shaxsga nisbatan Jinoyat kodeksining 186-3-moddasi 3-qismi "a" bandi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.