Yahudiy rohibini oʻldirganlikda ayblanib qoʻlga olingan 3 nafar oʻzbekistonlik oʻlimga hukm qilindi
Isroil va Moldova fuqarosi, Birlashgan Arab Amirligi (BAA) rezidenti boʻlgan rohib Tsvi Koganni oʻldirishda gumonlanib qoʻlga olingan 3 nafar Oʻzbekiston fuqarosi oʻlimga hukm qilindi.  Hukm 30 mart kuni Abu-Dabi Federal apellyatsiya sudi Davlat xavfsizlik palatasi tomonidan bir ovozdan qabul qilingan. Bu haqda Abu-Dabi federal appelyatsiya sudi xabar qildi.
Unga koʻra, Bosh prokuror doktor Hamad Saif Al Shamsi 2025 yil yanvar oyida toʻrt nafar ayblanuvchi qoʻlga olingani va sudga dalillar taqdim qilinganini maʼlum qilgan.
Davlat xavfsizlik prokuraturasi tomonidan sudga taqdim etilgan dalillar – «sudlanuvchilarning qotillik va odam oʻgʻirlash jinoyatlarini batafsil tan olishlari, sud-tibbiy ekspertiza xulosalari, oʻlimdan keyingi ekspertiza xulosasi, jinoyatda qoʻllanilgan vositalar tafsilotlari va guvohlarning koʻrsatmalari»dan iborat.
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ahror Burhonovning aytishicha bu hali yakuniy qaror emas.
“BAAda oʻlim jazosi hukmi ustidan avtomatik ravishda apellyatsiya qilinadi va Federal Oliy sudning jinoyat ishlari boʻyicha kollegiyasiga yuboriladi», dedi TIV matbuot kotibi Ahror Burhonov
Eslatib oʻtamiz, 2024 yilning noyabr oyida rohib Tsvi Koganning jasadi qotillik alomatlari bilan topilgan edi. BAA Ichki ishlar vazirligi jinoyatda 3 nafar Oʻzbekiston fuqarosidan gumonlanib qoʻlga olingan edi. Isroil nashrlarining yozishicha, “Mossad” gumondorlarni Eron bilan bogʻliq guruhlarga aloqador deb hisoblamoqda.