Эрон шимоли-ғарбидаги Бозорғон чегара пункти ходимлари Эрон орқали Ўзбекистонга транзит қилиш учун мўлжалланган Исроилда ишлаб чиқарилган калий нитрат юкини қўлга олганини маълум қилди.
Ҳибсга олиш Эрон ҳукумати Исроил режими томонидан ишлаб чиқарилган ёки етказиб бериладиган товарлар импорти ва транзитига нисбатан чекловларни кучайтирган пайтга тўғри келган.
Тақиқ ўтган йили Исроил режимининг Ғазода фаластинликларга нисбатан шафқатсиз босқинини бошлаганидан кейин эълон қилинган эди.
Ҳозирда томонлар ўртасидаги зиддият авж палласига чиққан, Исроил мудофаа кучлари Эроннинг зарбасига қандай жавоб бериш масаласини ҳал қилгани, бироқ ҳужум санаси ҳақида ҳали бир қарорга келинмагани хабар қилинган эди.
The Jerusalim Post нашри хабарига кўра, жавоб чоралари Эрон ядровий иншоотларига зарба беришдан тортиб, дронлар ёки баллистик ракеталар ёрдамида ҳужум уюштиришгача вариантларни ўз ичига олади. Шунингдек, Эронга қарши киберҳужумлар ва "Ислом инқилоби қўриқчилари корпуси"га қарши санкциялар шаклидаги жавоб чоралари ҳам кўриб чиқилмоқда.