Hilola Umarova pedagoglarni "Tashabbusli byudjet"ga jalb qilayotganlarga qonunni eslatib qoʻydi
Унга кўра, охирги йилларда мактаб ўқитувчилари, мактабгача таълим тизими ходимларини ўз фаолиятидан бошқа ишларга жалб қилишга, ортиқча ва асоссиз йиғди-йиғдиларга қарши кураш олиб борилаётганига қарамасдан, ҳалигача бутунлай тўхтамаган.
"Тизимда баъзан жамоага нотўғри талаблар қўяётган, турли мақсадлар учун маблағ йиғиш топшириқларини бераётган, бир сўз билан айтганда ҳамон эскича фикрлаётган масъуллар ҳам учраб турибди", дейди у.
Қайд этилишича, яқинда Қува туманидаги мактабларнинг бирида ўқитувчиларнинг ойлик маошидан "Ташаббусли бюджет"да овоз йиғиш учун 700 минг сўмдан ушлаб қолишни талаб қилган директор билан меҳнат шартномасини бекор қилинган.
Вазир кеча, 11 март кунидан "Ташаббусли бюджет" лойиҳалари учун овоз бериш босқичи бошланганига ҳам тўхталиб, бу жараёнга ўқитувчи, таълим ходимларини мажбурий овоз беришга жалб этиш, улар маошидан пул йиғишлар билан соя солмасликка чиқирган.
"Яна бир бор эслатмоқчиман, педагогларни уларнинг вазифасига кирмайдиган ишларга жалб қилиш, турли мақсадлар учун маблағ йиғиш каби ҳолатлар билан ҳеч қачон муроса қилмаймиз", дея қўшимча қилган у.