Хитойлик шифокор 5 минг километр масофадан туриб операция ўтказди
30 июль куни хитойлик онколог-хирург бемордан 5000 километр узоқликда туриб, унинг ўпкасидаги хавфли ўсмани олиб ташлаш бўйича мураккаб операцияни муваффақиятли бажарди. Бу ҳақда хориж матбуотига таяниб Соғлиқни сақлаш вазирлиги ахборот хизмати хабар берди.
Xitoylik shifokor 5 ming kilometr masofadan turib operatsiya oʻtkazdi
Қайд этилишича, Синзян-Уйғур автоном раёнида яшовчи беморда онкологик жарроҳлик амалиётини ўтказиш зарурати туғилган, аммо маҳаллий шифохонада етарли малакага эга мутахассислар бўлмаганлиги сабабли Хитойнинг "MEDBOT" компанияси томонидан ишлаб чиқарилган робот-жарроҳдан фойдаланишга қарор қилинган.
Операция Шанхай шифохонаси онкология бўлими илмий раҳбари ва етакчи жарроҳи Ло Синсуан томонидан ўтказилган. Бемор ва жарроҳни 5 минг километр масофа ажратиб турганига қарамай, 5G алоқа тизими орқали роботни бошқариш давомида сигнал узатилишида узилиш ёки кечикишлар деярли кузатилмаган.
"Робот жарроҳлиги — энг илғор кам инвазив технологиялардан бири бўлиб, унинг ёрдамида бажариладиган операциялар юқори аниқлик ва асоратлар хавфи минималлиги билан ажралиб туради. Бунинг натижасида беморларнинг жарроҳлик амалиётидан кейинги тикланиши тезроқ кечади",
дейди Ло.