Ўзбекистонда барча мактаб битирувчилари давлат тилидан имтиҳон топширади
Энди таълим тили ўзбек тили бўлмаган синф битирувчилари ҳам давлат тили — ўзбек тилидан имтиҳон топширади. Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова ўзининг Telegram'даги саҳифасида маълум қилди.
Унга кўра, мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 2025 йил 20 февралдаги 65-сонли буйруғи билан умумий ўрта таълим муассасаларида якуний давлат аттестацияси ўтказиш тартиби белгиланган.
Мазкур ҳужжатга асосан умумий ўрта таълим муассасаларида якуний давлат аттестацияси ўтказиладиган фанлар рўйхати ва имтиҳон ўтказиш шакллари, умумтаълим фанлари ҳамда хорижий тилларни билиш даражасини баҳоловчи миллий ва халқаро тан олинган сертификатлар рўйхати тасдиқланди.
Унга кўра, 9-синф ўқувчиларининг якуний давлат аттестацияси:
— Она тили ва адабиёти (таълим ўзбек тилида олиб бориладиган синфлар учун) фанидан – ёзма;
— Давлат тили (таълим тили ўзбек тили бўлмаган синфлар учун) – ёзма;
— Математика фанидан – ёзма;
— Ўзбекистон тарихи фанидан – ёзма/оғзаки;
— Жисмоний тарбия фанидан – амалий шаклда ўтказилади.
11-синф ўқувчиларининг якуний давлат аттестацияси:
— Математика (Асосий) / Математика (Чуқурлаштирилган) фанидан – ёзма;
— Тарих фанидан – ёзма;
Ўқувчининг танлови бўйича:
— Она тили ва адабиёти (қорақалпоқ, рус, қозоқ, туркман, тожик, қирғиз тилида таълим бўлган синфлар учун), Биология, Физика, Кимё, Давлат ҳуқуқ асослари, География фанларидан – ёзма;
— Чет тили фанидан ёзма/оғзаки шаклда ўтказилади.
Шунингдек, 2025 йилидан бошлаб таълим ўзбек тилида олиб борилмайдиган умумий ўрта таълим муассасаларининг 11-синф битирувчилари учун ҳам Давлат тилидан якуний назорат имтиҳонларини топшириш мажбурий бўлиши белгиланган.
Тошкентда ўқувчилар олдида ўқитувчиларни ҳақорат қилган директор ишдан бўшатилди
Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеода Учтепа туманидаги 62-мактаб директори 1-синф ўқувчилари олдида мактабнинг аёл ўқитувчиларини ҳақорат қилаётгани акс этган.