Ўзбекистонликлар ўқиш учун қайси мамлакатларни кўпроқ танламоқда?
2025 йилнинг январь–октябрь ойларида 26,4 минг нафар ўзбекистонлик ўқиш мақсадида хорижга чиққан. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 6,1 минг нафарга ёки 18,9 фоизга кам. Бу пасайиш таълим харажатлари ошиб бориши, визавий талаблар мураккаблашиши ва мамлакат ичида халқаро таълим дастурлари кўпайиши билан боғлиқ.
2025 йилда Ўзбекистон фуқароларининг чет элда таълим олишга бўлган қизиқиши сақланиб қолмоқда, бироқ сафарлар сони ўтган йилга нисбатан камайган.
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йилнинг январь–октябрь ойларида 26,4 минг нафар ўзбекистонлик ўқиш мақсадида хорижга чиққан. Бу кўрсаткич 2024 йилнинг шу даврига нисбатан 6,1 минг нафарга ёки 18,9 фоизга кам.
Мутахассислар бу пасайишни таълим харажатларининг ошиб бориши, визавий талабларнинг мураккаблашиши ҳамда мамлакат ичида халқаро дастурлар сони ортиб бораётгани билан изоҳламоқда.
Энг кўп танланган мамлакатлар
Статистикага кўра, ўзбекистонликлар таълим олиш учун асосан қўшни давлатлар ва анъанавий таълим йўналишларини танламоқда. ТОП-10 давлат қуйидагича: