Oʻzbekistonliklar oʻqish uchun qaysi mamlakatlarni koʻproq tanlamoqda?
2025 yilning yanvar–oktabr oylarida 26,4 ming nafar oʻzbekistonlik oʻqish maqsadida xorijga chiqqan. Bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 6,1 ming nafarga yoki 18,9 foizga kam. Bu pasayish taʼlim xarajatlari oshib borishi, vizaviy talablar murakkablashishi va mamlakat ichida xalqaro taʼlim dasturlari koʻpayishi bilan bogʻliq.
2025 yilda Oʻzbekiston fuqarolarining chet elda taʼlim olishga boʻlgan qiziqishi saqlanib qolmoqda, biroq safarlar soni oʻtgan yilga nisbatan kamaygan.
Milliy statistika qoʻmitasi maʼlumotlariga koʻra, 2025 yilning yanvar–oktabr oylarida 26,4 ming nafar oʻzbekistonlik oʻqish maqsadida xorijga chiqqan. Bu koʻrsatkich 2024 yilning shu davriga nisbatan 6,1 ming nafarga yoki 18,9 foizga kam.
Mutaxassislar bu pasayishni taʼlim xarajatlarining oshib borishi, vizaviy talablarning murakkablashishi hamda mamlakat ichida xalqaro dasturlar soni ortib borayotgani bilan izohlamoqda.
Eng koʻp tanlangan mamlakatlar
Statistikaga koʻra, oʻzbekistonliklar taʼlim olish uchun asosan qoʻshni davlatlar va anʼanaviy taʼlim yoʻnalishlarini tanlamoqda. TOP-10 davlat quyidagicha: