Қашқадарёда мактаб ўқувчиси ўзини 16-қаватдан ташлаб юборди
Жорий йилнинг 7 февраль куни Қашқадарё вилояти Қарши шаҳрида 11-синфда ўқиётган мактаб ўқувчиси 16-қаватдан ўзини ташлаб юбориши оқибатида ҳалок бўлди. Бу ҳақда PARADIGMA.UZ'га Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов маълум қилди.
Унга кўра, 7 февраль куни соат 09:35 ларда Қарши шаҳар ИИО ФМБ навбатчилик қисмига ўсмир ёшидаги қиз юқори қаватдан ўзини ташлаб юборгани ҳақида хабар келиб тушган.
Аниқланишича, 2007 йилда туғилган, шу пайтга қадар Қарши шаҳар "Нақшаб" МФЙда яшаган З.Ш. исмлии қиз "Наво" маҳалласи Мустақиллик кўчасида жойлашган 16 қаватли 13-уйнинг томидан ўзини ташлаб юборган ва воқеа жойида ҳалок бўлган.
"Millar" дастурига кўра, қиз Қарши шаҳридаги 12-умумий ўрта таълим мактабнинг 11-синф ўқувчиси бўлган. Бир неча киши уни тўхтатиб қолишга уринган, бироқ қиз ўз жонига қасд қилган.
Ҳодиса юзасидан Қарши шаҳар прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Олимлар аллергия билан суицидал фикрлар ўртасидаги боғлиқликни аниқлашди
АҚШлик тадқиқотчилар мавсумий аллергия ва ўз жонига қасд қилиш ҳолатлари сонининг ўсиши ўртасида боғлиқлик мавжудлигини аниқлашди. 12 йиллик маълумотлар таҳлили шуни кўрсатдики, чанг даражаси юқори бўлган кунларда суицид хавфи 5–8 фоизга ошади. Айниқса, руҳий касалликка чалинган одамлар бу ҳолатга кўпроқ мойил бўлади.