Фарғоналик икки ёшли қизалоқ қорнидан 135 та магнит шарча топилди
Фарғона вилоятида икки ёшли қизалоқ 135 та магнит шарча ютиб юборди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Two-year-old girl from Fergana found with 135 magnetic beads in her stomach
Маълум бўлишича, қизалоқ магнит шарчалар билан ўйнаб келган ва шу жараёнда улардан анча-мунчасини ичига ютган. Вақт ўтиши билан шарчалар қорнида йиғилиб қолган ва унинг ҳаётига жиддий хавф солган.
Ота-онаси зудлик билан Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Фарғона вилояти филиалига мурожаат қилган. Текширувлар ўтказилганида қориннинг икки ёнида магнитлар йиғилиб қолгани аниқланган.
Шифокорлар консерватив усулда даволашга киришиб, қайд қилдириш орқали шарчалардан 14 донасини чиқариб олади, аммо аксарияти ичкарида қолган.
Шу боис боланинг ота-онаси уни Тошкентга, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказига олиб келади. Бу ерда гўдак яна бир бор текширувдан ўтказилгач, жарроҳлик столига ётқизилади.
"Шифокорлар саъй-ҳаракати билан қизалоқ қорнидаги 135 та магнит шарча олинди. Тўрт ярим соат давом этган ушбу мураккаб операцияни тиббиёт фанлари доктори, профессор Ҳабибулла Оқилов ҳамда марказнинг Нозим Ўрмонов, Дилмурод Сабиров каби тажрибали мутахассислари амалга оширди", дейилади хабарда.
Айни чоғда қизалоқ шифокорлар назоратида ўзини яхши ҳис этмоқда.