Xitoy Oʻzbekistonda kasbga tayyorlash markazini ochmoqchi
Қайд этилишича, Ўзбекистон Бош консулхонаси кўмагида Ўзбекистон Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Миграция агентлиги ҳамда Хитойнинг "JC Finance Interconnect Holdings" компанияси раиси У Тинйи ўртасида онлайн учрашув ўтказилган.
Музокаралар давомида Ўзбекистонда яшил энергетика, қишлоқ хўжалиги, АКТ, туризм каби соҳа мутахассислари учун халқаро стандартлар асосида қайта тайёрлаш ва малакани ошириш дастурларини ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинган.
"Томонлар, шунингдек, Ўзбекистон талабалари учун Хитойнинг етакчи олий ўқув юртларида грантлар ажратиш ва номзодларни танлаш хусусида фикр алмашдилар", дейилади хабарда.
Бундан ташқари, учрашув якунида "JC Finance Interconnect Holdings" компанияси вакилларининг Ўзбекистонга сафарини ташкил этишга келишиб олинган. Сафар давомида Ўзбекистон фуқароларини таълим ва касбий фаолиятга тайёрлаш бўйича хизматлар кўрсатиш марказини очиш юзасидан тегишли вазирлик ва идораларда учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.