Yevropa mamlakatlari Ukrainaga 20 milliard yevrolik harbiy yordam beradi
Режалаштирилган пакет АҚШ Президенти Дональд Трампнинг Украина Президенти Владимир Зеленскийни уруш учун жавобгар деб айблашидан сўнг эълон қилинди. Трамп уни "диктатор" деб атаб, Зеленский АҚШни алдаганини таъкидлади. Шунингдек, АҚШ Вакиллар Палатаси спикери Вашингтонда Киевга ёрдам юбориш учун "ҳеч қандай истак" йўқлигини билдирди.
Қайд этилишича, Европанинг бу ёрдами артиллерия ўқлари, ракеталардан тортиб нақд пулгача бўлган кўринишда тақдим қилинади. Бу миқдор ҳали оширилиши ҳам мумкин.
Чунки бугун, 24 февраль куни Брюсселда Россиянинг Украина уруши бошлаганининг уч йиллигига бағишланган Европа ташқи ишлар вазирларининг учрашуви бўлиб ўтади ва унда катта эҳтимол билан ёрдам пакетининг миқдори оширилади.
"Украинанинг қурол-яроғ таъминотини янгилашга қаратилган ташаббусни Европа Иттифоқининг юқори даражадаги дипломати, Эстониянинг бош вазири Кажа Каллас мувофиқлаштирмоқда. Бу ташаббус орқали кўлами жиҳатидан Европанинг олдинги ҳарбий ёрдамини ортда қолдириш мақсад қилган", дейилади хабарда.
Дипломатларлар ҳали музокаралар давом этаётганини, ёрдамнинг эҳтимолий шакли Европа Иттифоқининг расмий пакети бўлмаслигини, балки алоҳида аъзо давлатлардан йиғилган ёрдам кўринишда бўлиши мумкинлигини таъкидлашган. Чунки баъзи давлатлар, айниқса, Венгрия бу ёрдамга қаршилик билдирмоқда.
Украина ўттиз кунлик сулҳга рози бўлди
Кеча, 11 март куни Саудия Арабистонининг Жидда шаҳрида АҚШ ҳамда Украина делегатсиялари ўртасида музокаралар бўлиб ўтди. Бу ҳақда Украина Президенти матбуот хизмати хабар берди.