Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish uchun yangi jamgʻarma tashkil etiladi
Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish davlat maqsadli jamgʻarmasi tashkil etiladi. Bu haqda joriy yilning 14 fevral kuni qabul qilingan "Yoshlar tadbirkorligini hamda ularning bandligini taʼminlashga qaratilgan biznes loyihalarni qoʻllab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Prezident qarorida maʼlum qilindi.
Qarorga koʻra, yosh tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi negizida Yoshlar ishlari agentligi huzurida Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish davlat maqsadli jamgʻarmasi tashkil etiladi.
Jamgʻarma mablagʻlari belgilangan manbalar hisobidan 100 million AQSh dollari ekvivalentiga teng summaga yetkaziladi.
Jamgʻarma koʻmagida kamida 50 ming nafar yoshlarning bandligini taʼminlash va tadbirkorlikka jalb qilish uning faoliyatining asosiy samaradorlik koʻrsatkichi hisoblanadi.
Shuningdek, belgilangan daryo, kanal va sohil boʻylarida xizmat koʻrsatish, koʻngilochar va dam olish maskanlarini tashkil etish boʻyicha biznes loyihalarni joylashtirish uchun oʻrnatilgan tartibda elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish orqali yer uchastkalari ajratiladi.
Bundan tashqari, Yoshlar ishlari agentligining Jamgʻarmaga ajratiladigan mablagʻlari hisobidan Jamgʻarma huzurida ustav fondi 10 million AQSh dollari ekvivalentiga teng boʻlgan yoshlarning istiqbolli startap loyihalarini moliyalashtiradigan venchur jamgʻarma tashkil etiladi.
Oʻzbekistonda saratonga chalinganlar soni ortib bormoqda
Oʻzbekistonda 100 mingga yaqin saraton bemori bor. 2022 yilda mamlakatda 35 900 ta yangi saraton holati aniqlangan boʻlib, ularning 55 foizi ayollar hissasiga toʻgʻri keladi. Eng koʻp uchraydigan turlar — koʻkrak va bachadon boʻyni saratoni.