Doktor Jordan Piterson: Anʼanaviy qadriyatlar asosida yaxshiroq jamiyat qurish haqida
Oʻzbekistonga tashrif buyurgan doktor Jordan Piterson jamiyatning yaxshilanishiga yordam berishi mumkin boʻlgan bir qator gʻoyalarni PARADIGMA.UZ jurnalisti bilan kechgan suhbatda muhokama qildi. Intervyu davomida anʼanaviy qadriyatlarga asoslangan gʻarb mamlakatlarining qanday qilib iqtisodiy barqarorlik va rivojlanishga erishganini erkinlik, maʼnaviy tamoyillar va uzoq muddatli majburiyatlar orqali tushuntirdi.
Suhbatning asosiy mavzularidan biri — jamiyatda haqiqatning qabul qilinishi boʻldi. Pitersonning aytishicha, hatto shaxsiy yolgʻonlar nafaqat bir kishining hayotini, balki butun davlatning inqiroziga olib kelishi mumkin. U intervyuda totalitar rejimlar misolini keltirib, yolgʻon va manipulyatsiyalar qanday qilib zulmkor muhitini keltirib chiqarishini, inson erkinligi va huquqlarini yoʻq qilishi mumkinligini tushuntirdi.
Shuningdek, doktor oila institutining jamiyatdagi oʻrniga alohida eʼtibor qaratib, ularni ijtimoiy barqarorlikning asosi deb hisobladi. Uning fikricha, aniq maʼnaviy yoʻnalishlarga ega boʻlgan mustahkam oilada farzand tarbiyalash millatning kelajakda rivojlanishi uchun zarurdir.
Pitersonning gʻoyalari anʼanaviy qadriyatlar saqlanib qolgan va oila instituti muhim boʻlgan Markaziy Osiyoda keng qoʻllab-quvvatlanishi ajablanarli emas. U shunday jamiyatlar oʻtmishdagi darslardan foydalanib, oʻzligini saqlab qolishi va gʻarb mamlakatlari yoʻl qoʻygan xatolardan qochishi mumkinligini taʼkidlamoqda.
Doktor Piterson bilan kechgan intervyuning toʻliq shaklini quyidagi havola orqali tomosha qilishingiz mumkin — Jordan Peterson: Building a Better Society and the Consequences of Lies?