O‘zbekiston Markaziy Osiyoda mudofaa xarajatlari bo‘yicha yetakchilik qilmoqda
2024-yilda Markaziy Osiyo davlatlari orasida mudofaa tizimiga eng ko‘p mablag‘ ajratgan mamlakat O‘zbekiston bo‘lgani ma’lum qilindi. Bu haqda "Global Firepower"ga tayangan holda "Ranking.kz" xabar berdi.
Ўзбекистон Марказий Осиёда мудофаа харажатлари бўйича етакчилик қилмоқда
"Global Firepower"ning 2025-yilgi hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston 2024-yilda mudofaa tizimiga mablag‘ ajratish bo‘yicha 2,8 milliard AQSH dollari bilan Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida birinchi o‘rinni egallagan.
Qozog‘iston 2 milliard AQSH dollari ko‘rsatkich bilan Markaziy Osiyo davlatlari orasida O‘zbekistondan keyingi o‘rinda qayd etilgan. Qolgan davlatlar —Turkmaniston 1,1 mlrd AQSh dollari, Tojikiston 446 mln AQSh dollari hamda Qirg‘iziston 221,8 mln AQSh dollari mudofaa tizimi uchun sarflagan.
Xalqaro strategik tadqiqotlar instituti (IISS) ma’lumotlariga ko‘ra, dunyodagi barcha mamlakatlarning mudofaa xarajatlari 2024-yil davomida 2,24 trillion AQSh dollaridan oshgan. Bu 2023-yilda 2,46 trillion AQSh dollari hajmida bo‘lgan.