Oʻzbekistonda 5 ta yangi universitet ochiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev qarorlari asosida Buxoro davlat texnika universiteti, Namangan davlat texnika universiteti, Nukus davlat texnika universiteti, Turkiy davlatlar xalqaro universiteti hamda "Cyber university" kabi oliy taʼlim muassasalari ochiladi.
28.01.2025, 14:27
Joriy yilning 20 yanvar kuni "Cyber university" davlat universitetini tashkil etish toʻgʻrisida"gi Prezident qarori qabul qilindi. Unga koʻra, "Cyber university" davlat universiteti tashkil etiladi.
Axborotni himoyalash, axborot va kiberxavfsizlik, raqamli texnologiyalar va raqamli iqtisodiyot, sunʼiy intellektga asoslangan avtomatlashtirilgan axborot-tahliliy tizimlarni yaratish, robototexnika va boshqa turdosh sohalar boʻyicha kadrlar tayyorlash yniversitetning asosiy vazifalaridan biri etib belgilangan.
Qayd etilishicha, 2025-2026 oʻquv yili uchun mazkur universitetga bakalavrlar tayyorlash boʻyicha kunduzgi taʼlim shakliga 100 ta davlat granti ajratiladi. Universitetda oʻquv jarayoni 2025 yil sentabr oyida boshlanadi.
Shuningdek, 24 yanvar kuni Prezident tomonidan "Buxoro davlat texnika universitetini tashkil etish toʻgʻrisida”gi qarori ham qabul qilindi. Unga koʻra, Buxoro muhandislik-texnologiya instituti hamda Buxoro tabiiy resurslarni boshqarish instituti negizida Buxoro davlat texnika universiteti tashkil etiladi.
Muhandislik, ishlab chiqarish, oziq-ovqat texnologiyasi, yengil sanoat, neft va gaz, yashil energetika, arxitektura va qurilish, transport va logistika, agrotexnologiya, axborot texnologiyalari va dasturlash sohalari boʻyicha, shuningdek, hududning yuqori malakali kadrlarga boʻlgan ehtiyojiga muvofiq oliy maʼlumotli mutaxassislar hamda ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash universitetning asosiy vazifalaridan biri etib belgilangan.
Bundan tashqari, oʻsha kuni, yaʼni 24 yanvarda "Namangan davlat texnika universitetini tashkil etish toʻgʻrisida”gi Prezident qarori ham imzolandi. Qarorga koʻra, Namangan muhandislik-texnologiya instituti, Namangan muhandislik-qurilish instituti va Namangan toʻqimachilik sanoati instituti negizida Namangan davlat texnika universiteti tashkil etiladi.
Muhandislik, qurilish, toʻqimachilik, axborot texnologiyalari va dasturlash, ishlab chiqarish, qayta ishlash hamda xizmat koʻrsatish sohalari boʻyicha, shuningdek, hududning yuqori malakali kadrlarga boʻlgan ehtiyojiga muvofiq oliy maʼlumotli mutaxassislar hamda ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash universitetning asosiy vazifalaridan biri etib belgilangan.
Oradan bir kun oʻtib, 25 yanvar kuni "Nukus davlat texnika universitetini tashkil etish toʻgʻrisida”gi Prezident qarori eʼlon qilindi. Unga koʻra, Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti huzuridagi Nukus konchilik instituti hamda Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Nukus filiali negizida Nukus davlat texnika universiteti tashkil etiladi.
Sanoat, texnika-texnologiya, muhandislik sohalari uchun oliy maʼlumotli mutaxassislar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash hamda ularning malakasini oshirish universitetning asosiy vazifalaridan biri etib belgilangan.
Bu kunda ham yangi olim taʼlim muassasasini ochishga doir ikkinchi qaror — "Turkiy davlatlar xalqaro universitetini tashkil etish toʻgʻrisida"gi Prezident qarori qabul qilindi. Unga koʻra, Toshkent shahrida Turkiy davlatlar xalqaro universiteti tashkil etiladi. Quyidagilar Universitet faoliyatining asosiy yoʻnalishlari etib belgilangan:
— Muhandislik, qurilish, logistika, axborot texnologiyalari va dasturlash, sogʻliqni saqlash, qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat sanoati hamda iqtisodiy va ijtimoiy soha uchun xalqaro standartlarga muvofiq oliy maʼlumotli kadrlar tayyorlash;
— Oʻquv dasturlarini xorijiy, shu jumladan, Turkiyaning yetakchi oliy taʼlim tashkilotlari bilan hamkorlikda, shuningdek, qoʻshma taʼlim dasturlari asosida joriy etish hamda ilmiy-tadqiqotlar olib borish.
Mazkur universitet nodavlat oliy taʼlim tashkiloti hisoblanadi hamda oʻz faoliyatini Oʻzbekistonning taʼlim sohasidagi qonunchilik hujjatlari asosida amalga oshiradi.