Rossiyadan yana uch nafar bola Oʻzbekistonga olib kelindi
Kecha, 11 fevral kuni Moskvadagi vaqtinchalik saqlash markazi xodimlari hamda Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi koʻmagida uch nafar Oʻzbekiston fuqarosi boʻlgan voyaga yetmagan bolalar Toshkentga qaytarildi. Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi axborot xizmati xabar berdi.
12.02.2025, 10:51
Maʼlum boʻlishicha, ushbu bolalardan biri onasi bilan, ikkinchisi esa ota-onasining ishonchnomasi asosida buvisi bilan, uchinchisi ham ishonchnoma asosida opalari bilan birga mehnat muhojiri sifatida Rossiyaga ketgan.
Bolalarning yaqin qarindoshlari mamlakat hududida boʻlib turish qoidalarini buzganligi sababli deportatsiya qilingan, bolalar esa Moskva shahridagi Voyaga yetmagan huquqbuzarlarni vaqtincha saqlash markaziga joylashtirilgan.
"Ijtimoiy himoya milliy agentligi, hududiy "Inson" markazlari xodimlari, ijtimoiy xodim va psixologlardan iborat ishchi guruh tomonidan bolalarning vataniga qaytishini taʼminlash va ularni ota-onalariga topshirish uchun barcha zarur ijtimoiy yordam koʻrsatish ishlari amalga oshirildi”, deyiladi xabarda.
Qoʻshimcha qilinishicha, xorijda ogʻir hayotiy vaziyatga tushib qolgan bolalarni qaytarish va ularga ijtimoiy yordam koʻrsatish ishlari izchil davom ettirilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning 6 fevral kuni ham Rossiyada qarovsiz qolib ketgan ikki nafar bola Toshkentga olib kelingan edi.