Toshkentda BAA kompaniyasi bilan hamkorlikda xalqaro logistika terminali quriladi
«Tashkent Invest» va BAAning DP World kompaniyalari poytaxtda zamonaviy multimodal logistika terminalini qurish va boshqarish uchun qoʻshma korxona tashkil etdi. Yangi kompaniya DP World Tashkent deb nomlandi.
Terminal Yangihayot tumanidagi “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasi hududida joylashadi. Loyiha doirasida temiryoʻl quruq porti, bojxona rasmiylashtiruvi zonalari, omborlar va kross-doking majmualari barpo etiladi.
Jami 288 million dollarlik investitsiya yoʻnaltirilishi rejalashtirilgan. Ustav kapitalida “Tashkent Invest” 15 foiz, DP World esa 85 foiz ulushga ega boʻladi.
Birinchi bosqichda yiliga 150 ming TEU quvvatga ega temiryoʻl terminali va 63 ming kvadrat metrli ombor majmuasi quriladi. Keyingi bosqichlarda umumiy maydoni 163 ming kvadrat metr boʻlgan qoʻshimcha ombor binolari foydalanishga topshiriladi.
Loyiha Toshkentning milliy temiryoʻl va avtomobil yoʻllari hamda xalqaro aeroport bilan bogʻlanishini taʼminlaydi. Bu esa yuklarni avtomobil, temiryoʻl va havo transporti orqali multimodal tashishni samarali tashkil etishga imkon beradi.
Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzoqov taʼkidlaganidek, mazkur hamkorlik poytaxtning ishlab chiqarish va eksport salohiyatini oshirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va investorlarni jalb qilishga xizmat qiladi.
DP World rahbari Sulton Ahmad bin Sulayim Toshkentdagi terminal Markaziy Osiyodagi taʼminot zanjirlari samaradorligini oshirib, mintaqani jahon logistika tarmogʻining muhim halqasiga aylantirishini taʼkidladi.
Somali Abu-Dabi bilan aloqalarni keskin uzdi
Somali hukumati Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) bilan tuzilgan barcha kelishuvlarni bekor qildi. Gap strategik portlarni boshqarish, xavfsizlik hamda mudofaa sohasidagi shartnomalar haqida bormoqda.
Oʻzbekistonda «yashil» energiyani rivojlantirishga BAA kompaniyasi 27 mln dollar investitsiya kiritadi
Energetika vazirligida BAAning “Global South Utilities” (GSU) kompaniyasi bosh ijrochi direktori Ali Alshimmari hamda “Masdar” kompaniyasi bosh menejeri Maddi Niraj Kumar bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston fuqarolarini BAA kirishi taqiqlangani rad etildi
Avvalroq, ijtimoiy tarmoqlarda Oʻzbekiston fuqarolarini birlashgan Arab Amirligi (BAA) kirishi taqiqlangani haqida xabar tarqalgan edi. Tashqi ishlar vaziri matbuot kotibi Ahror Burhonov bu xabarlarni asossiz va feyk deb atadi. Bu haqda u oʻzining Telegram kanalida maʼlum qildi.
Joriy yilning 30 noyabr kuni Toshkent – Abu-Dabi yoʻnalishi boʻyicha Wizz Air aviaqatnovi orqali uchib ketgan Oʻzbekiston fuqarolari nomaʼlum sabablarga koʻra amirlikka kiritilmadi. Oradan biroz muddat oʻtib, Oʻzbekistonning Abu-Dabidagi elchixonasi va Dubaydagi Bosh konsulxonasi vaziyatni nazoratga olganini bildirdi. Ammo oradan uch kun oʻtsa ham oʻzbekistonliklar nimaga BAAga kiritilmagani toʻgʻrisidagi maʼlumotlar yopiqligicha qolmoqda. Xoʻsh, oʻzi shu vaqt oraligʻida nimalar ochiqlandiyu, nimalar sir tutilmoqda?