15 ёшли қиз турмушга берилаётгани аниқланди
Ижтимоий тармоқларда 15 ёшли қизни турмушга берилаётгани ҳақидаги хабарлар кенг тарқалди. Ҳолат юзасидан Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги расмий муносабат берди.
Унга кўра, агентлик томонидан ўтказилган ўрганишлар давомида ушбу ҳолат Денов туманидаги “Озод” маҳалласида яшовчи фуқаро А.Р билан боғлиқ экани аниқланган. 2025 йил июль ойида қизни турмушга бериш ҳаракати бўйича маҳалла еттилиги ва ижтимоий ходимлар томонидан ҳамкорликда текширув ўтказилиб, вояга етмаган шахсни турмушга бериш қонун ҳужжатларига зид экани таъкидланган ва оилага огоҳлантириш берилган.
Шунга қарамай, 2025 йил 10 август куни никоҳ маросими ўтказилгани маълум бўлган. мазкур ҳолат бўйича маҳаллий профилактика инспектори томонидан қонунчиликка мувофиқ маъмурий жавобгарлик чораси қўлланиб, айбдорларга жарима белгиланган. Ҳозирда фуқаро А.Р Денов туманидаги касб-ҳунар мактабида таълим олаётган бўлиб, унинг ҳуқуқлари ва таълим жараёни мутасаддилар томонидан доимий назоратга олинган.