15 yoshli qiz turmushga berilayotgani aniqlandi
Ijtimoiy tarmoqlarda 15 yoshli qizni turmushga berilayotgani haqidagi xabarlar keng tarqaldi. Holat yuzasidan Ijtimoiy himoya milliy agentligi rasmiy munosabat berdi.
Unga koʻra, agentlik tomonidan oʻtkazilgan oʻrganishlar davomida ushbu holat Denov tumanidagi “Ozod” mahallasida yashovchi fuqaro A.R bilan bogʻliq ekani aniqlangan. 2025 yil iyul oyida qizni turmushga berish harakati boʻyicha mahalla yettiligi va ijtimoiy xodimlar tomonidan hamkorlikda tekshiruv oʻtkazilib, voyaga yetmagan shaxsni turmushga berish qonun hujjatlariga zid ekani taʼkidlangan va oilaga ogohlantirish berilgan.
Shunga qaramay, 2025 yil 10 avgust kuni nikoh marosimi oʻtkazilgani maʼlum boʻlgan. mazkur holat boʻyicha mahalliy profilaktika inspektori tomonidan qonunchilikka muvofiq maʼmuriy javobgarlik chorasi qoʻllanib, aybdorlarga jarima belgilangan. Hozirda fuqaro A.R Denov tumanidagi kasb-hunar maktabida taʼlim olayotgan boʻlib, uning huquqlari va taʼlim jarayoni mutasaddilar tomonidan doimiy nazoratga olingan.