Бухорода ёввойи ҳайвон гўштидан таом тайёрланаётгани айтилмоқда
Бухоро вилоятидаги ошхоналарнинг бирида ёввойи ҳайвон гўштидан таом тайёрланаётгани аниқланди. Бу ҳақда "Ekologuz" Telegram-каналида маълум қилинди
Унда ёзилишича, мазкур ҳолат Қоракўл тумани Қувача қишлоғидаги "Тangem" номли ошхонада кузатилган. Ошхона номи остида очилган Instagram'даги "food.travel" блогида юқоридаги ҳолат юзасидан видео эълон қилинган.
"Ушбу видеода ошхона вакиллари ёввойи ҳайвон гўштларини онкология ва бошқа касалликларга даво сифатида тавсия қилаётгани тасвирланган. Ушбу иддаолар кўпгина саволлар ва шубҳаларни келтириб чиқарди, чунки бу каби баёнотларнинг илмий асослари келтирилмаган", дейилади хабарда.
"Ekologuz" жамоаси мазкур ошхона вакилларидан ушбу даъволарни илмий далиллар билан асослаб беришларини талаб қилган ва бундай ноҳақ ахборот жамоатчиликнинг соғлиги учун хавф туғдириши мумкинлигини эслатиб ўтган.
Бундан ташқари, хабарда ошхона томонидан ишлатилаётган ёввойи ҳайвонлар гўшти қаердан олингани номаълум эканлиги ҳам айтилган. Жамоа ушбу жараёнлар қонуний рухсатлар асосида амалга оширилаётганлигини аниқлаш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш нуқтаи назаридан текшириш учун, Бухоро вилояти Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси томонидан "Tangem" ошхонаси фаолияти ўрганилишини сўраган.
Шунингдек, Бухоро вилояти Ички ишлар бошқармасидан видеода ёввойи ҳайвон гўшти касалликларга даво эканлиги ҳақидаги иддаоларни ёлғон ахборот деб ҳисоблаб, видеодаги шахсларнинг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо беришини талаб қилган.
"Илмий бўлмаган va асоссиз даъволарни оммавий тарқатиш жамоатчиликни чалғитиш ва уларнинг соғлиғига хавф туғдириши мумкин, шу сабабдан бу каби ҳолатларни қонуний назоратга олиш муҳим", дея қўшимча қилинган ташкилот иддаосида.
Жорий йилнинг сўнгги икки ойида, яъни сентябрь ва октябрь ойларида Бухоро вилоятининг чўл ҳудудида жами 25 та ҳуқуқбузарлик ҳолати аниқланди. Бу ҳақда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот хизмати маълум қилди.
Бухоро вилоятида 117 нафар мансабдор атмосферани ифлослантиришда қатнашгани маълум бўлди. Бу ҳақда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ахборот хизмати хабар берди.
Чорвоқ сув омбори ҳудудида қурилаётган «Sea Breeze Uzbekistan» туристик мажмуаси қонунчилик ва халқаро экологик мажбуриятларга зид равишда бошланган бўлиши мумкин.
Sea Breeze Uzbekistan ҳужжатлари экологик экспертизага тақдим этилмаган
Чорвоқ сув омбори бўйида барпо этилиши режалаштирилган Sea Breeze Uzbekistan умуммавсумий курортининг экологик лойиҳаси ҳали Давлат экологик экспертизаси марказига тақдим этилмагани айтилмоқда.
Бу, айниқса, Тошкент ва Нукус шаҳарлари, шунингдек, вилоят марказларида жойлашган асбест ва цемент саноати, чарм-пойабзал, паррандачилик, қора ва рангли металлургия каби энергия талабчан тармоқларда фаолият юритаётган корхоналарга тааллуқлидир.