Buxoroda tabiatga qariyb 30 mln soʻmlik zarar yetkazildi
Унда қайд этилишича, юқорида келтирилган 25 та ҳолат оқибатида табиатга 29 миллион 702 минг 400 сўм зарар етказилган. Шунингдек, вазирлик ушбу ҳолатни назорат остига олган ҳолда Бухоро вилоятининг чўл ҳудудларида рейд тадбири ўтказган.
Экология вазирлиги чўл ҳудудларида ўтказилган назорат рейд тадбирлари давомида саксовул юкланган самосвал ҳайдовчилари орқасидан қувлаётган "экоинспекторлар" видеосини эълон қилди. Видеода ноқонуний дарахт кесувчиларнинг қочиш вақтида дарахтни йўлга ташлаб кетиб, бўлакларини инспекторларнинг машиналарига қарата улоқтирганини кўриш мумкин.
Ҳуқуқбузарларга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 79-моддаси 1-қисми — дарахтлар ва бошқа ўсимликларни ноқонуний кесиш (фуқароларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 бараваридан 50 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади) билан маъмурий баённомалар тузилган.
Шунингдек, Экология вазирлиги ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан Республиканинг барча ҳудудларида саксовулларнинг ноқонуний кесилишига қарши рейд тадбирлари доимий тарзда ўтказилаётганини, бу борадаги ҳар қандай ҳуқуқбузарлик қатъий қонуний жавобгарликка сабаб бўлишини билдирилган.