Аэропортда хорижликлардан пул олиб келган ИИВ катта инспектори қўлга тушди
Ўзбекистоннинг учта ҳудудида ишловчи ички ишлар ходимлари пора олаётган вақтида қўлга тушди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати хабар қилди.
ichki ishlar xodimlari,
Қайд этилишича Бухоро вилоятида ишловчи ИИБ ходими ўзининг мансабдор танишлари орқали Бухоро шаҳар ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси ҳузуридаги Тергов бўлими иш юритувида бўлган жиноят ишида гумонланувчига нисбатан бўлган қисмини ҳаракатдан тугатишда ёрдам бериши эвазига 13 минг АҚШ доллари олаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга тушди.
Бошқа бир ҳолатда эса, Тошкент вилояти ИИБ қўриқлаш бошқармаси Ангрен шаҳар бўлими сафдор ходими бўлинма командири ўринбосари билан ўзаро тил бириктириб, хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда мансабдор танишлари орқали  Оққўрғон туманида яшовчи фуқарони қўриқлаш бошқармасига ишга киритиб қўйиш эвазига 1500 АҚШ доллари талаб қилиб,  1000 АҚШ доллари олаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга тушди.
Бошқа бир ҳолатда эса, ИИВ Миграция ва персоналлаштириш Департаменти “Тошкент” халқаро аэропортида паспорт-виза бўлими катта инспектори мансаб ваколатидан фойдаланган ҳолда вояга етмаган шахснинг хорижга чиқиш биометрик паспортига уни хорижга олиб чиқиб кетаётган фуқарога ҳамроҳлик қилувчи штамп белгисини тезлаштирилган тартибда расмийлаштириб бериш эвазига 400 АҚШ долларини пора сифатида олган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Маълум бўлишича, катта инспектор 2025 йил бошидан шу даврга қадар Ўзбекистон Республикасида бўлиб турган 42 нафар чет эл фуқароларининг ҳар бирида 300-700 АҚШ доллари миқдори пулларни олиб, уларга чиқиш визасини ҳамда 8 нафар Ўзбекистон фуқароларига ҳамроҳлик қилувчи штамп белгисини тезлаштирилган тартибда расмийлаштириб бериш эвазига 200-400 АҚШ доллари миқдоридаги пулларни пора сифатида олганлик ҳолатлари ҳам аниқланди.
“Ҳозирда ушбу қонун ҳимоячиларига нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда”,  — дейилади хабарда.
Тошкентда хусусий университет ходими қўлга олинди
Тошкент ва Нукусда ўқишга киритиб қўйиш билан боғлиқ фирибгарлик ҳолатлари фош этилди.